26.03.2021

Jak przebranżowić się bez stresu?

Poszedłeś na studia, ale po kilku latach w tej wybranej branży zrozumiałeś, że to nie branża dla Ciebie. Zamiast tego chciałbyś robić coś kompletnie innego. Być może po głowie chodzi Ci 180-stopniowa zmiana z poprzedniej pracy na całkiem nowe kwalifikacje.

Jednak ta myśl frustruje Cię. Chodzisz zdenerwowany. Zastanawiasz się, jak się przebranżowić i czy w ogóle można dokonać tak dużej zmiany kariery. Jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci nie tylko, że jest to możliwe, ale jest to wskazane: jeśli zdecydujesz się podjąć właściwe kroki, aby zrealizować swoje marzenia o karierze – powinieneś to zrobić! W tym poradniku postaramy się podpowiedzieć co zrobić, aby to zrealizować, jak zdobyć nowe kwalifikacje i jaką pracę wybrać, jeśli wiesz, że coś chcesz w swoim życiu zmienić, ale jeszcze nie wiesz dokładnie co.

Poznaj siebie – zmień przyszłość na lepsze

Już ustalone: nie jesteś zadowolony z obecnego stanowiska i szukasz prawdziwej zmiany. Jednak podejdź do tematu ze zdrowym rozsądkiem. Owszem – zamiast męczyć się w tym, co robisz obecnie powinieneś zaryzykować i ubiegać się o coś nowego.

Dlatego zachęcamy podążać za przeczuciem. Jeśli czujesz, że powinieneś robić coś innego – spróbuj zrobić coś innego. Jeśli znów okaże się, że nie tędy droga – nie bój się spróbować ponownie, aż znajdziesz swoje powołanie!

Zapewne nie doświadczysz „objawienia” jeszcze przed odejściem z obecnej pracy, ale kiedy w końcu znajdziesz właściwą karierę, na pewno to poczujesz. Zawsze możesz skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej i popróbować różnych opcji, aby koniec końców znaleźć to, do czego zostałeś stworzony.

Skoncentruj się na poszukiwaniu pracy

Teraz, gdy wiesz, że jesteś gotowy zmienić karierę – i jesteś gotowy, aby podążać za swoimi talentami – nadszedł czas, aby zamienić słowo w działanie, czyli rozpocząć poszukiwanie pracy. Taka uwaga: unikaj ubiegania się o pracę na starym stanowisku w nowej, wybranej dziedzinie, bo możesz skończyć w ten sposób dokładnie tam, gdzie zacząłeś zmiany. Znów będziesz niezadowolony i szukający kolejnej zmiany.

Tak więc, kiedy zaczynasz szukać pracy jasno określ:

 • czego chcesz,
 • dlaczego tego chcesz,
 • co sprawia, że się do tego nadajesz.

Nawet jeśli jest to dla Ciebie zupełnie nowe zagadnienie – nie poddawaj się, ale koniecznie odpowiedz sobie na powyższe pytania, bo bez jasności kierunku działania, wyznaczonego od samego początku praktycznie każdy następny etap będzie oparty na niewiele więcej niż przeczuciu – a jest to niezwykle zawodna podstawa do poszukiwania nowej, lepszej pracy.

Świadome poszukiwanie nowej ścieżki kariery powinno zawsze obejmować pewną formę samooceny. Może to przybierać różne formy:

 • skorzystanie ze znormalizowanego narzędzia oceny,
 • rozmowa z osobami, których opinie sobie cenisz,
 • zwrócenie się do profesjonalistów.

Celem jest osiągnięcie samoświadomości w formie celu kariery, a następnie kolejnym – i równie ważnym krokiem – jest konfrontacja wyznaczonych celów z rzeczywistością. Mówiąc dokładniej – tutaj decydujesz:

 • Czy wybrany cel ma sens?
 • Czy jest to odpowiednie dla Ciebie?
 • Czy osiągnięcie tego celu jest możliwe?

Podrasowanie dotychczasowego CV pod nowe cele zawodowe

Chociaż jest duża szansa na to, że możesz nie mieć doświadczenia w dziedzinie, do której chciałbyś się dostać, każdy ma tak zwane umiejętności uniwersalne – czyli umiejętności, które każdy menedżer chciałby widzieć u swoich pracowników. Bardzo ważne, aby podkreślić je w nowym CV.

Przykłady takich umiejętności to:

 • Szybka adaptacja i elastyczność (zastanów się, czy potrafisz dobrze sobie radzić ze zmianami?)
 • Komunikacja (zastanów się, czy możesz z łatwością budować relacje, zarządzać konfliktami i wpływać na ludzi w pozytywny sposób?)
 • Przywództwo (zastanów się, czy potrafisz łączyć ludzi wokół swojej wizji przyszłości?)
 • Rozwiązywanie złożonych problemów (zastanów się, czy potrafisz znaleźć wyjście z sytuacji nawet w obliczu zawiłych przeciwności losu?)

Spójrz na swoją dotychczasową pracę i na wymarzoną karierę, którą chcesz zacząć realizować i określ, które z tych umiejętności, które już posiadasz będą najbardziej wartościowe w nowej branży. Następnie wyróżnij je w swoim CV.

Porada jest taka, byś te wybrane umiejętności wykazał – a nie opowiedział, że je masz. Chodzi o twarde liczby i fakty, przykłady i konkretne sytuacje – a nie samo wymienienie, że dobrze dogadujesz się z innymi i świetnie radzisz sobie ze stresem.

Zmiana branży – otwórz się na możliwości!

Zdobycie pracy – w Twojej obecnej branży lub w innej – polega na tym, żeby w nią wejść. Korzystanie z sytuacji, w których możesz nabyć kontakty do osób, którym się to już udało mocno w tym pomoże. Szukaj więc jak najwięcej okazji do rozmów z przedstawicielami wybranej branży na temat trendów, czy rozglądaj się za innymi możliwościami i zasobami, jak na przykład te, które dają doradcy w agencji pracy tymczasowej.

Pozwoli Ci to nie tylko otworzyć się na możliwości i zmiany, ale również wyrazi chęć zmiany kariery w danym kręgu branżowym, a nigdy nie wiadomo kiedy trafi się „złota” okazja.

01.09.2022

Witaj Szkoło i Przedszkole!

Życzymy Wam dobrego nowego roku szkolnego!
24.08.2022

Dzień Niepodległości Ukrainy

W 1991 r. Ukraina rozpoczęła nowy etap swojej historii. Niech demokratyczne zasady rozwoju politycznego, gospodarczego i społecznego trwają dalej! Слава незалежної Українi!
15.04.2022

#intensywnie pogodnych i rodzinnych Świąt!

Życzymy Państwu Dobrych Świąt, rodzinnych i pogodnych! Wytchnienia od codziennych obowiązków i samych powodów do uśmiechu! Zespół Intensive Group