Chcę podwyżkę - jak rozmawiać z szefem?

29.09.2019

Chcę podwyżkę - jak rozmawiać z szefem?

Czeka Cię rozmowa o podwyżkę? W tym poradniku znajdziesz wskazówki potrzebne do negocjacji wysokości swojego wynagrodzenia. Pozbądź się nerwów, zasiądź wygodnie i zawalcz o to, co Ci się należy.

 

Rozmowa o podwyżkę – skąd ten pomysł?

 

Kiedy ciężko pracujesz i swoimi działaniami znacznie wykraczasz poza opis stanowiska lub osiągasz lepsze wyniki niż koledzy, naturalne jest, że chcesz przyzwoitej podwyżki. Oprócz konieczności płacenia rachunków, pieniądze są oznaką wartości dla organizacji, a poczucie niedoceniania może negatywnie wpłynąć na pewność siebie.

Jednak negocjowanie podwyżki może być denerwujące. Najtrudniejsze dylematy związane z tym, jak negocjować podwyżkę są następujące:

  • kiedy zwrócić się do szefa
  • o jak dużą podwyżkę poprosić
  • jakie podać argumenty o podwyżkę


Dlatego porozmawialiśmy z jednymi z najlepszych ekspertów od zatrudnienia w branży, aby dostarczyć Ci wszystkich potrzebnych na ten temat informacji.

 

Czy powinienem prosić o podwyżkę?

Jeśli uważasz, że zasługujesz na podwyżkę, nie bój się poruszyć tej kwestii - zwłaszcza jeśli nie dostałeś podwyżki już dawno, albo nawet – nigdy. Wiele osób narzeka na swoje wynagrodzenie, ale nic nie robi, aby je zmienić. Jeśli chcesz więcej pieniędzy, musisz przygotować uzasadnienie biznesowe i skontaktować się ze swoim przełożonym. Taka rozmowa o podwyżkę musi wyjść od Ciebie, nie od szefa i powinieneś o tym wiedzieć.

Jeśli brakuje Ci pewności siebie, ale mimo tego prośba o podwyżkę gdzieś tam plącze się w Twojej głowie – warto przypomnieć sobie, co robisz dobrego dla firmy. „Często zapominamy i przyjmujemy za pewnik rzeczy, które zrobiliśmy dobrze, a zamiast tego skupiamy się na rzeczach niezbyt dobrych. To błąd - przypominanie sobie o swoich osiągnięciach jest świetnym wzmacniaczem pewności siebie – tym bardziej, że rozmowa o podwyżkę wymaga tego, by porozmawiać o swoich pozytywnych osiągnięciach podczas spotkania z szefem.

 

Jak powinna wyglądać rozmowa o podwyżkę?

 

Jeśli samo poruszanie tematu wynagrodzenia wywołuje w Tobie niepokój, to szczerze mówiąc, szanse na większe wynagrodzenie są marne. Kiedy się denerwujemy, często nie potrafimy w odpowiedni sposób przedstawić swoich argumentów. Dlatego, jeśli zamierzasz poprosić szefa o podwyżkę i zdecydowałeś, że chcesz mu swoją prośbę przedstawić osobiście, koniecznie skorzystaj z tych wskazówek:

 

  • zdecyduj, jakich słów użyjesz
  • poćwicz mówienie ich na głos

 

Dopóki jesteś profesjonalistą, nie masz nic do stracenia. Nawet jeśli Twoja prośba zostanie odrzucona, przypomnisz swojemu szefowi o swoich osiągnięciach i otworzysz dialog. Być może dzięki temu nauczysz się jak rozmawiać o podwyżce, a Twój szef będzie gotowy do ponownej oceny Twojej pracy za sześć czy dwanaście miesięcy.

 

Rozmowa o podwyżkę a rodzaj zatrudnienia

Sposób, w jaki powinieneś zapytać o podwyżkę, zależy od tego, czy pracujesz w sektorze publicznym, czy prywatnym. W sektorze publicznym większość pracowników załatwia sobie większą stawkę poprzez związki zawodowe uzgadniające umowę lub zarząd uzgadniający podwyżkę. Czasem podanie o podwyżkę to wszystko, co trzeba przygotować, by faktycznie ją uzyskać.
 

W takiej sytuacji jest to opracowywane przez centralne, lub lokalne zbiorowe negocjacje dotyczące wynagrodzeń lub przez organ kontroli płac. W sektorze prywatnym natomiast, jeśli chcesz więcej, musisz:

  • pokazać, że Twoja praca należy do grupy obowiązków, którym przysługuje wyższe wynagrodzenie
  • uzyskać awans

Pracownicy sektora prywatnego są bardziej uzależnieni w tej kwestii w zależności od ich wydajności.

 

Skąd wiedzieć, czy moje wynagrodzenie nie jest zbyt niskie?

 

Jak mogę się dowiedzieć, czy nie otrzymuję zbyt małej zapłaty?

Zanim rozmowa o podwyżkę z szefem stanie się faktem, sprawdź, ile zarabiają koledzy na podobnym poziomie obowiązków, a także Ci na podobnych stanowiskach w organizacjach podobnej wielkości. W ten sposób możesz argumentować, że Twoje obecne wynagrodzenie nie jest zgodne z konkurencyjnymi stawkami rynkowymi.

Pierwszym krokiem jest przyjrzenie się online narzędziom, które umożliwiają porównanie średniej płacy za każdą pracę lub branżę w dowolnym miejscu w kraju i na świecie. Aby z tego skorzystać, po prostu wprowadź nazwę swojego stanowiska i lokalizację pracy, aby zobaczyć średnią pensję oraz najwyższe i najniższe stawki za tę pracę w oparciu o ostatnie ogłoszenia o pracy. Taka wiedza to duża pomoc w kontekście tego, jak rozmawiać z szefem o podwyżce.

 

Niektórzy jako drugi krok obierają uzyskanie wiedzy na temat wysokości wynagrodzenia swoich kolegów. Musisz jednak w tej kwestii postępować ostrożnie. Pieniądze mogą być delikatną kwestią, więc nie zdziw się, jeśli Twoi koledzy nie będą chcieli ujawnić, co zarabiają. Nawet jeśli Ci się zwierzą, pomyśl dwa razy, zanim użyjesz tego jako argumentu w swojej rozmowie o podwyżce.

Przekazywanie tego rodzaju informacji kierownikowi może sprawić, że wyjdziesz na osobę nieprofesjonalną, a przecież nie chcesz, żeby wyglądało na to, że plotkujesz. Dlatego radzimy mówić o analizie wynagrodzeń wyłącznie w kategoriach ogólnych - bez używania nazwisk. 

Wstecz