Co wpływa na decyzję o zmianie miejsca pracy?

07.11.2019

Co wpływa na decyzję o zmianie miejsca pracy?

Sytuacja idealna jest wtedy, kiedy możemy sobie pozwolić na pracę w jednym miejscu przez wiele lat i czujemy się w niej na tyle dobrze, że nie jest potrzebna zmiana miejsca pracy. Nasz pensja cyklicznie się powiększa, otrzymujemy premie adekwatne do naszej pracy, a pracodawca ceni sobie nasze zdanie. Czy to sytuacja realna?

 

Zmiana miejsca pracy – kiedy musimy to zrobić?

 

Niestety w życiu nie jest jak w bajce i mało kto może pochwalić się pracą, którą w ogóle lubi. Trudno dziwić się tendencji akceptowania swojego stanowiska w powszechnie znanej wszystkim sytuacji „bez wyjścia”. Zwykle boimy się zmienić miejsce pracy ze względu na niepewny zarobek i warunki pracy gdzie indziej. Sami więc tworzymy sobie swoistą sytuację, z której naprawdę ciężko jest znaleźć satysfakcjonujące wyjście.

 

Są jednak momenty, które stanowczo powinny nas zaniepokoić, a są to na przykład:

 • nieprawidłowości w umowie,
 • wynagrodzenia niezgodne z warunkami umowy,
 • brak właściwych warunków pracy,
 • ciągły stres związany z wykonywaniem podstawowych obowiązków,
 • toksyczny pracodawca,
 • brak możliwości wzięcia urlopu.

 

Powyższe przykłady powinny wystarczyć do tego, aby nasza motywacja do zmiany pracy stała się na tyle silna, aby faktycznie coś z tym zrobić. Jeżeli nasza praca chociaż w najmniejszym stopniu wywołuje w nas wątpliwości odnośnie prawa lub naruszenia podstawowych zasad, to zmiana miejsca pracy powinna być decyzją stanowczą, szybką i nieodwołalną.

 

Zmiana miejsca pracy – stan zwany wyczerpaniem

 

Są oczywiście sytuacje, w których powyższe przykłady na szczęście nie mają miejsca, ale my czujemy, że zmiana miejsca wykonywania pracy jest nam potrzebna bardziej niż powietrze. Wiąże się to oczywiście z naturalnym stresem, ale nie powinno dostarczyć tylu negatywnych emocji, które mogłyby nas zmusić do pozostania w niechcianym miejscu. Zmiana miejsca pracy pracownika nie powinna być też wystarczającym powodem dla pracodawcy, aby zmienił sposób wynagradzania pracownika w okresie jego wypowiedzenia. Nie tylko wynagrodzenie jest tu kluczowe – również traktowanie pracownika na wypowiedzeniu nie powinno się zmienić w żaden negatywny sposób. Taka osoba nie chce działać na niekorzyść firmy – ona chce działać na swoją korzyść. To, że te dwie rzeczy mogą się nawzajem wykluczać, nie stanowi powodu do rezygnacji pracownika ze swoich aspiracji i marzeń.

 

Jeżeli czujemy, że nadszedł czas na zmianę, to warto przemyśleć gruntownie wszelkie za i przeciw po to, aby pozbyć się wszystkich wątpliwości i działać. Zmiana pracy związana jest z wyjściem ze strefy komfortu, a to wiąże się z wejściem w okres stresu, który nie zawsze jest przyjemny – nawet pozytywne emocje związane z oczekiwaniem na nowe wyzwania mogą być wtedy przytłumione. Czasami jednak warto to zrobić nie tylko dla siebie, ale również dla swojego otoczenia, które na sto procent odczuwa nasze samopoczucie podczas zwyczajnego dnia w pracy i po niej.

 

Jeśli zauważymy u siebie kilka z poniższych oznak warto, abyśmy zastanowili się, czy zmiana miejsca specjalizacji, lub chociażby zmiana miejsca świadczenia pracy nie powinna w naszym przypadku szybko wejść w życie:

 • brak motywacji do wykonywania podstawowych obowiązków od dłuższego czasu,
 • brak zaangażowania w projekty firmowe,
 • ciągła potrzeba chwilowych przerw, chociażby na kawę,
 • intensywne myślenie o innych branżach,
 • notoryczne spóźnianie się do pracy i wychodzenie wcześniej,
 • myślenie z niechęcią o współpracownikach lub pracodawcy,
 • brak chęci na integrację wewnątrz firmową.

 

Już kilka z powyższych punktów mogą spokojnie wystarczyć do tego, aby z pewnością można było stwierdzić, że dany pracownik powinien zmienić miejsce pracy.

 

Zmiana miejsca pracy – gonitwa ku lepszym zarobkom

 

Czasami są jednak sytuacje, w których ani nasz pracodawca nie nadwyręża naszej psychiki, ani my sami nie czujemy się pracą w żaden sposób wyczerpani. Jednakże czujemy, że czas zmienić miejsce pracy. Dlaczego? Ponieważ nie starcza nam na życie, jakie chcielibyśmy wieść. Albo – w gorszej sytuacji – może się okazać, że nasz partner lub partnerka stracili źródło dochodu i my musimy szybko znaleźć pracę, w której zarobimy znacznie więcej. Oczywiście nikt nie mówił, że jest to proste i da się to zrobić, ale czasami życie nie pozostawia nam żadnego wyboru. Decydując się na zmianę pracy w takich okolicznościach, powinniśmy ze zdwojoną uwagą czytać potencjalne oferty i umowy, które przed nami kładą – nawet jeśli mami nas wizja wysokiej pensji może okazać się, że w nowej pracy szereg rzeczy wcale nie będzie nam pasować. Godziny pracy, jej rodzaj i charakter, a także możliwość – lub nie – pracy z domu. Musimy rozważyć wszystkie ewentualności, aby nie trafić z deszczu pod rynnę.

 

Chęć zmiany pracy ze względu na swoje zarobki to naturalna sytuacja wszystkich pracowników. Każdy z nas chciałby zarabiać więcej. Warto jednak myśleć w tym wszystkim nie tylko o pieniądzach, bo nie tylko nimi żyjemy na co dzień. Atmosfera w pracy i dobry szef są warto co najmniej tyle, co satysfakcjonująca nas pensja.

Wstecz