CV studenta - jak powinno wyglądać?

16.09.2019

CV studenta - jak powinno wyglądać?

Gratulacje! Nareszcie ukończyłeś studia i jesteś gotowy, aby ubiegać się o pracę, na której Ci zależy. Ale jak napisać cv studenta i pokazać swoje nowe kwalifikacje?

 

Pierwsze CV – od czego zacząć?

Skonstruowanie pierwszego „właściwego” CV po ukończeniu studiów może być nieco trudnym zadaniem. Łatwo jest założyć, że bez doświadczenia w prawdziwym świecie pracy w wymarzonej branży, którą realizujesz, będziesz miał trudności z zapełnieniem strony. Jednak pierwsze cv bez doświadczenia jest możliwe do skomponowania, bo w rzeczywistości istnieje wiele rzeczy, które każdy może umieścić w swoim CV, aby zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy.

Oczywiście chodzi nie tylko o umiejętności, których uczyłeś się podczas studiów, mogą pomóc Ci wybrać pierwszą pracę. Po prostu zadaj sobie następujące pytania, przygotowując swoje CV studenta, a będzie ono imponująco pełne w mgnieniu oka!


Które obszary Twojego dyplomu są szczególnie istotne dla branży, w której chcesz pracować?

Jeśli od kilku lat koncentrowałeś się na zdobyciu dyplomu, w tym miejscu gromadzisz większość umiejętności przydatnych w świecie pracy, które można wypisać tworzą CV dla studenta. Pomyśl o określonych częściach swojego dyplomu, które najlepiej pasują do wybranej przez Ciebie kariery.

Przyjrzyj się aspektom, takim jak:

 • konkretne zadania badawcze
 • projekty
 • doświadczenia, które musisz zdobyć, aby uzyskać stopień naukowy

Zapoznaj się z nimi szczegółowo. Może to być szczególnie pomocne, jeśli twój dyplom nie jest konkretnie związany z pracą, której szukasz, lub, jest bardziej ogólny, np. z filologii.

Czy masz na swoim jakieś doświadczenie zawodowe, pracę wakacyjną albo wolontariat?

Czy masz na swoim koncie jakieś krótkie doświadczenie w pracy na uniwersytecie? Nawet jeśli chodzi o praktyki, które nie są w pełni związane z wykonywaną pracą, nadal w CV studenta w trakcie studiów pokazują, że byłeś zaangażowany i zmotywowany do znalezienia pracy.

Wymień nabyte umiejętności, które pomogą w pracy, o którą się ubiegasz. Podobnie, jeśli pracowałeś w weekendy / wieczory / lato podczas studiów, jest to również pomocne - nawet jeśli było to po prostu coś prostego, jak praca w barze lub sklepie, nadal będą to elementy, które można przenieść na inne kariery i dlatego warto je ująć w swoim CV studenta.

 

Czy miałeś jakieś zajęcia pozalekcyjne, które są szczególnie istotne?

Nie tylko samo zdobyte wykształcenie będzie dobrze wyglądało w Twoim CV dodatkowe informacje również się liczą:

 

Zastanów się:

 • Czy podczas studiów na uniwersytecie wziąłeś na siebie jakieś dodatkowe obowiązki?
 • Czy byłeś „grupowym”?
 • Czy pomogłeś zorganizować bal letni?
 • Czy byłeś odpowiedzialny za zbieranie pieniędzy na cele charytatywne?

Cokolwiek takiego może pokazać między innymi Twoje umiejętności organizacyjne, możliwości zarządzania, wiarygodność i poświęcenie, więc upewnij się, że umieściłeś je w swoim CV studenta.

 

Czy na uniwersytecie należałeś do stowarzyszeń / klubów / grup?

Większość uniwersytetów ma dość szeroki zakres różnych grup, do których możesz dołączyć podczas studiów. Niezależnie od tego, czy jest to wspólne zainteresowanie określonym hobby, debatująca grupa społeczna, grupa polityczna, klub sportowy czy cokolwiek innego - dołączenie do jednej z tych grup może być świetnym punktem wyjściowym, jeśli nie wiesz jak napisać cv, szczególnie jeśli odegrałeś szczególnie aktywną rolę w danej grupie.

 

Czy uzyskałeś jakieś nagrody bądź wyróżnienia?


Jest rzeczą oczywistą, że zdobycie wyróżnienia lub nagrody specjalnej powinno być dumą Twojego CV umiejętności student, jakie ma to wspaniale podkreśla. Jeśli możesz, postaraj się wyjaśnić, w jaki sposób pokazuje to konkretną umiejętność, która może być przydatna na danym stanowisku. Podaj także:

 • za co wygrałeś nagrodę
 • kiedy ją wygrałeś
 • co musiałeś zrobić, aby ją zdobyć
 • ile innych osób walczyło o nagrodę

Jeśli mimo wszystko pierwsze CV studenckie ma za mało miejsca, by to wszystko wypisać – możesz uwzględnić te aspekty, tworząc swój list motywacyjny jako student.

 

Jakie są twoje cele zawodowe?

Nie ma sensu zaśmiecać swojego CV listą ogólnych umiejętności / atrybutów, które każdy poszukujący pracy ma na tym etapie swojej kariery. Zamiast tego lepiej wykorzystaj przestrzeń w CV studenta, aby nakreślić:

 • jakie są Twoje cele
 • jak planujesz je osiągnąć w nadchodzących latach

 

To pokazuje Twoje ambicje i sprawia, że Twoje CV studenta bardziej wyróżnia się w morzu stereotypów. Dostosuj swoje cele do każdej pracy, o którą się ubiegasz, szczególnie jeśli dotyczą one zupełnie innych branż.

 

Referencje w CV

Nie musisz dołączać referencji do swojego CV - w rzeczywistości wielu ekspertów ds. Kariery i menedżerów HR sprzeciwia się temu i sugeruje dostarczenie ich tylko wtedy, gdy zostaniesz o nie poproszony. Wtedy, jeśli nie masz żadnych profesjonalnych referencji, możesz używać dobrych opinii pochodzących do byłych nauczycieli czy wykładowców. W każdym razie najpierw poproś o zgodę! CV studenta uzupełnione o takie rzetelne referencja zawsze jest w stanie podkreślić Twoją wartość w oczach przyszłych pracodawców.

Wstecz