Czy warto zatrudniać obcokrajowców?

17.10.2019

Czy warto zatrudniać obcokrajowców?

Pracodawcy muszą się w tej chwili mierzyć z trudnym tematem. Bardzo trudno jest im bowiem znaleźć wykwalifikowanego pracownika. Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest dla nich zatrudnienie obcokrajowca, który spełnia należyte wymagania formalne. Jak zorganizować takie zatrudnienie zgodnie z prawem?

Jak zatrudnić obcokrajowca?

Decydując się na taki krok, trzeba sprawdzić kilka rzeczy. Jeżeli obcokrajowiec jest obywatelem Unii Europejskiej, ilość formalności ograniczona jest do minimum. Najczęściej pracy w Polsce szukają jednak osoby zza naszej wschodniej granicy. Potrzebują one zezwolenia na pracę dla cudzoziemca, które musi zostać dostarczone i przechowywane w aktach pracowniczych na wypadek jakiejkolwiek kontroli. Poza tym, taka osoba musi posiadać też zgodę na pobyt w naszym kraju. Większość formalności zależy od niej, ale warto dopilnować, aby cały proces był w pełni legalny i zgodny z prawem, ponieważ to pracodawca może ponieść negatywne konsekwencje. Zatrudnianie cudzoziemców jest coraz bardziej popularne w Polsce i nie trzeba się go absolutnie obawiać. Najlepiej jednak poradzić się kogoś, aby dopełnić wszelkich niezbędnych formalności i zawsze działać zgodnie z przepisami prawa.

Najlepsza praca dla obcokrajowców

Do niedawna cudzoziemcy mogli u nas liczyć przede wszystkim na prace fizyczne. Najczęściej zatrudniano ich w firmach sprzątających, na budowie, czy w ogrodnictwie. Wielu z nich pracowało też w Polsce jako kierowcy. Dzisiaj sytuacja ta zmienia się, co wynika z potrzeb pracodawców. Coraz częściej na zatrudnienie mogą liczyć również młode osoby, które kończą u nas studia lub przyjeżdżają do Polski po zakończeniu edukacji, aby znaleźć tu dobrze płatne zajęcie. Dla wielu narodowości polskie zarobki są nadal lepsze i pożądane. Firmy zastanawiają się więc jak zatrudnić cudzoziemca, ponieważ zależy im na wykwalifikowanych pracownikach.

Warto zwrócić uwagę na młodych obcokrajowców, którzy często mogą pochwalić się wysokimi kwalifikacjami. Największy problem mają oczywiście przedstawiciele takich zawodów, jak lekarz i prawnik, ponieważ polscy pracodawcy wymagają posiadania polskich dyplomów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zatrudniać cudzoziemców na stanowiskach związanych z biznesem, czy ekonomią. Bywa, że są to osoby z ciekawym doświadczeniem ze swojego kraju, które do wyjazdu zmusiła na przykład sytuacja polityczna.

Zatrudnienie cudzoziemca – zalety i wady                                                                                          

Na pewno osoba pochodząca z innego kraju może okazać się pracownikiem doskonałym, ale też słabym. Wszystko zależy od jej charakteru i podejścia do pracy zawodowej, dlatego warto dać jej szansę, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje. Wielu pracodawców obawia się problemów związanych z barierą językową. Znajomość języka polskiego można jednak łatwo sprawdzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Poza tym, w wielu dużych firmach operuje się obecnie językiem angielskim, ponieważ ich specyfika polega właśnie na zatrudnianiu takich osób. Większość pracodawców przyznaje, że zatrudnienie obcokrajowca było dla nich najlepszym wyborem. Zwykle są to osoby ambitne, które chcą wiele osiągnąć w życiu i chętnie się uczą.

Niestety, jak zawsze zdarzają się wśród obcokrajowców osoby nierzetelne lub nieuczciwe. Dlatego tak istotną kwestią jest dokładna weryfikacja przedstawionych zezwoleń na pobyt w Polsce oraz na wykonywanie pracy. Można też pokusić się o sprawdzenie przedstawionych referencji, nawet jeśli pochodzą one z innego kraju.

Zatrudnienie obcokrajowca zaraz po studiach

Dzisiaj wielu młodych ludzi wybiera Polskę, kiedy poszukują dla siebie odpowiedniej uczelni. Nie można się temu dziwić, ponieważ nasze uniwersytety oferują bardzo wysoki poziom na tle innych krajów. W szczególnością są to obywatele Unii Europejskiej, którzy korzystają przy tym z różnych funduszy unijnych, ale nie brakuje również młodych Ukraińców, Rosjan, czy Łotyszy. Są to doskonali potencjalni pracownicy, ponieważ posiadają nasze wykształcenie i spełniają wiele wymogów formalnych. Zwykle nie mają trudności w uzyskaniu zgody na pobyt i na pracę w Polsce, a dodatkowo mogą pochwalić się dobrą znajomością języka polskiego. Wielu z nich znajduje pracę przede wszystkim w dużych międzynarodowych korporacjach. W szczególności firmy, które współpracują z innymi krajami powinny brać pod uwagę takich pracowników, ponieważ znają oni kulturę i zwyczaje swojego kraju, jak również posługują się idealnie językiem, co może ułatwić nawiązanie współpracy.

Na pewno cudzoziemcy stanowią doskonałą alternatywę dla pracodawców, którzy mają trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników z Polski. Zatrudnienie cudzoziemca nikogo nie dziwi, a bywa, że jest to jedyne rozsądne rozwiązanie. Trzeba pamiętać jedynie o dopełnieniu wszelkich formalności i dokładnym zbadaniu, w jaki sposób należy rozliczać takiego pracownika w urzędzie skarbowym. Najważniejsze jest bowiem, w jakim kraju dana osoba wykonuje swoje obowiązki zawodowe. Każdy pracodawca może się tego dowiedzieć całkiem za darmo, korzystając z odpowiednich porad prawnych.

Wstecz