Freelancing – elastyczna forma pracy

08.10.2019

Freelancing – elastyczna forma pracy

Rynek pracy oferuje obecnie ogromne możliwości. Coraz więcej osób decyduje się pracować na własny rachunek jako wolny strzelec. Zlecenia dla freelancerów można znaleźć w Internecie, ale o tych najlepszych klienci zabijają się sami. Kto może pozwolić sobie na taki wolny zawód i ile można w ten sposób zarobić?

Kto to jest freelancer?

Najczęściej w ten sposób mówi się o przedstawicielach tak zwanych wolnych zawodów. Są to osoby, które mogą pracować na własnych zasadach i na własnych zasadach. Prowadzą działalność gospodarczą i nie są zależni od nikogo. Ich praca polega na przyjmowaniu zleceń od poszczególnych klientów.

Najczęściej jako freelancerzy pracują przedstawiciele takich zawodów, jak:

  • dziennikarz,
  • copywriter,
  • fotograf,
  • tłumacz,
  • grafik,
  • doradca,
  • programista.

Bardzo ważne jest, aby zdobyć najpierw odpowiednią pozycję na rynku, ponieważ freelancer zarobki wypracowuje sobie sam. Od ilości przyjętych zleceń zależy, ile zarobi w danym miesiącu, czy roku. Trzeba więc być znanym i cenionym na lokalnym rynku, aby liczyć na to, że klienci będą zjawiali się sami. Oczywiście, oferty dla freelancerów zamieszczane są często w sieci. Wiele firm, ale też osób prywatnych poszukuje specjalisty w dziedzinie i zależy im na krótkiej i konkretnej współpracy. W zależności od rodzaju wykonywanych prac, można liczyć na umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Freelancer – praca dla osób systematycznych

Wiele osób przyznaje, że nie jest łatwe, aby zmotywować się i samodzielnie poszukiwać dla siebie odpowiednich zleceń. Taka praca w domu lub we własnym biurze, nad którym nikt inny nie ma kontroli, wymaga na pewno sporo samozaparcia i ambicji. Sprawdzają się tu osoby, które potrafią się samodzielnie mobilizować i są systematyczne. Cały czas trzeba też trzymać rękę na pulsie i ogłaszać się w sieci lub w prasie. Wyjątkiem są osoby, którym udało się już osiągnąć odpowiednią pozycję na rynku i mogą liczyć na to, że klienci będą pojawiali się u nich sami. Znani malarze, dziennikarze, czy fotografowie często nie narzekają na brak zajęcia, a niektórych zleceń muszą odmawiać.

Gdzie szukać zleceń dla freelancerów?

Każdy freelancer zlecenia może znaleźć na stronach internetowych, ale też w prasie branżowej. Wiele zależy od specyfiki danego zawodu. Na przykład fotograf często może liczyć na to, że poszczególni klienci będą polecać go dalej. Jeśli specjalizuje się w fotografii ślubnej, na pewno ma zajęte wszystkie weekendy, ponieważ pary młode preferują takich specjalistów. Wiele zależy od tego, czym zajmuje się freelancer Praca oferowana jest też przez większe firmy, które szukają specjalisty zajmującego się daną dziedziną. Zależy im na szybkim i profesjonalnym wykonaniu zadania. W takiej sytuacji można też liczyć na najwyższe zarobki, na czym bez wątpienia zależy wolnym strzelcom. Najlepiej prowadzić własną stronę www, z której każdy może dowiedzieć się konkretnie co robi freelancer i jaka jest jego oferta. Powinno się tam znaleźć portfolio lub inny sposób zaprezentowania osiągnięć i dotychczasowych prac.

Ile może zarobić freelancer?

Większość osób decyduje się na wykonywanie takiego wolnego zawodu, ponieważ zależy im na niezależności, ale też na najlepszych zarobkach. Nie można ukrywać, że pracując na etacie nikt nie doczeka się wysokiej pensji. O tym, ile zarobi, decyduje zwykle sam freelancer Praca leży bowiem na ulicy w dzisiejszych czasach. W każdym zawodzie można odnaleźć swoją własną ścieżkę i wyspecjalizować się. Firmy specjalizujące się w różnych dziedzinach poszukują stale dobrych copywriterów, dzięki którym mogą pozycjonować swoje strony internetowe i polepszać ich pozycję w sieci. Na pewno skutkuje to później większą rzeszą klientów. Początkujący freelancer powinien chwytać się każdego zlecenia, ponieważ tylko w ten sposób może stworzyć własną markę i znaczyć coś na rynku. Z czasem, kiedy zleceń jest już dużo, można zacząć między nimi przebierać. Zarobki zależą zawsze od branży. Na spore sumy mogą liczyć programiści i informatycy, ponieważ zapotrzebowanie na ich pracę stale rośnie. Nie oznacza to jednak, że dobry dziennikarz nie zarobi więcej, jeśli uda mu się znaleźć odpowiednie zlecenie.

Czy warto zostać wolnym strzelcem?

Z pewnością można powiedzieć, że nie każdy nadaje się do tego, aby wykonywać taki wolny zawód. Tylko osoby o dużej ambicji i samozaparciu są w stanie osiągnąć sukces, pomimo tego, że oferty dla freelancerów można znaleźć na każdym kroku. Trzeba być też osobą przebojową, która nie boi się wchodzić oknami, kiedy zamykane są przed nią drzwi. Kiedy uda się już ugruntować swoją pozycję, wówczas można spocząć na laurach. Warto więc dobrze zastanowić się przed porzuceniem swojej ciepłej posady na etacie, ponieważ rzeczywistość może okazać się znacznie trudniejsza, niż wyobrażenia. Wielu freelancerów przyznaje jednak, że pomimo stresu i presji, nigdy nie zamieniliby swojej pracy na taką na etacie. Na pewno nie warto poddawać się i rezygnować zbyt szybko, ponieważ na dobrą pozycję trzeba pracować, niezależnie od wybranej przez siebie branży.

Wstecz