Jak dostać staż z urzędu pracy?

11.02.2020

Jak dostać staż z urzędu pracy?

Młodzi ludzie narzekają często, że trudno jest im znaleźć miejsce zatrudnienia zaraz po zakończeniu nauki. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być w takiej sytuacji staż z urzędu pracy, ponieważ można zyskać doświadczenie, a jednocześnie dochód. Czy trudno jest się dostać na taki staż?

Umowa o staż – jak ją zdobyć?

Pierwszym krokiem, żeby móc zostać zatrudnionym przez wybraną firmę jako stażysta jest oczywiście zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Warto pamiętać o tym, że zawsze staż z urzędu pracy wynagrodzenie opłaca właśnie sam urząd, a więc pracodawcy chętnie zgłaszają się po stażystów, za których sami nie muszą płacić. Ważną kwestią jest to, że wynagrodzenie za staż jest gwarantowane w takiej sytuacji, a w wielu miejscach oferujących taką możliwość bez pośrednictwa urzędu, pracownik wcale nie ma takiej gwarancji i niekiedy wykonuje swoje obowiązki całkowicie za darmo, aby tylko pod okiem mentora nabyć doświadczenie. Warto pamiętać o tym, że umowa o staż to pierwszy krok poczyniony w kierunku zatrudnienia i oddala nas od bezrobocia.

Aby skorzystać ze stażu, wystarczy jedynie złożyć odpowiedni wniosek i czekać, aż otrzyma się propozycję. Można również wziąć sprawy w swoje ręce, samodzielnie znaleźć wymarzonego pracodawcę, a następnie poprosić o staż z urzędu pracy, a ten powinien zając się już dopełnieniem wszystkich obowiązków i formalności.

Ile trwa staż?

Zgodnie z zapisami ustawy staż z urzędu pracy może trwać od trzech do nawet dwunastu miesięcy. Wiele zależy od pracodawcy, ale już na etapie rozmowy z urzędnikiem, który zajmuje się naszą sprawą, warto dopytać ile trwa staż, aby wiedzieć na jaki okres czasu się przygotować. Zadowolony pracodawca niekiedy chętnie proponuje wydłużenie stażu, jeżeli tylko pracownik spełnia jego wymagania. Oczywiście, to pracodawca powinien wystąpić po kolejny staż z urzędu pracy Ile trwa taka procedura można dowiedzieć się bezpośrednio od niego lub w samym urzędzie.

Staż a urlop

Osobom zatrudnionym na stażu nie przysługuje urlop wypoczynkowy. Pracownik decyduje się nie na umowę o pracę, a staż a urlop przysługuje mu w ilości dwóch dni za każde trzydzieści odbytego już stażu.

Ile wynosi wynagrodzenie za staż?

Wiele młodych osób liczy właśnie na staż z urzędu pracy Wynagrodzenie wynosi bowiem 120% zasiłku dla bezrobotnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że staże opłacane są z naszych środków krajowych oraz z pieniędzy unijnych. Wiedząc o tym, na jaki skierowani zostaliśmy staż wynagrodzenie możemy sobie wyliczyć, ponieważ nie jest ono opodatkowane, w przeciwieństwie do tradycyjnej formy. Bywa też, że pracodawca decyduje się dopłacić nieco do kwoty wypłacanej pracownikowi lub samodzielnie organizuje swój staż Wynagrodzenie może być wtedy jeszcze wyższe. Ile płacą za staż firmy? Tendencje są bardzo różne. Niektórzy organizują jedynie bezpłatne staże dla młodych, a inni wolą zapłacić niewielką sumę. Staż bez urzędu pracy jest jednak rzadko spotykaną formą. Wiele osób zastanawia się nad tym, ile płacą za staż osobom poniżej 30 roku życia, a ile tym po 50. Kwoty z urzędu pracy są jednak takie same i nie różnicuje się ich, jeżeli środki pochodzą z tych samych funduszy. Staż bez urzędu pracy nie podlega już żadnym przepisom i pracodawca ma tu dowolność.

Staż z urzędu pracy po 30 roku życia

Poza osobami młodymi, które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia oraz osobami po pięćdziesiątce, które są bezrobotne, istnieje również możliwość skorzystania ze stażu przez inne osoby bezrobotne. Staż z urzędu pracy po 30 roku życia możliwy jest dla osób długotrwale bez pracy, korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej, osób które mają przynajmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub niepełnosprawne dziecko oraz osoby niepełnosprawne. Warto dowiadywać się, w jaki sposób uzyskać staż z urzędu pracy Zasady są bowiem ściśle określone w przepisach. Najważniejsze, aby złożyć wniosek we właściwej formie. Wiele firmy oferuje przecież staż z urzędu pracy Zasady dla osób po 30 roku życia są nieco inne, aby łatwiej było skorzystać z programu.

Staż z urzędu pracy obowiązek zatrudnienia

Praktycznie każdy stażysta pokłada nadzieje w swoim pracodawcy i liczy na późniejsze zatrudnienie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj umowy podpisze on z urzędem decydując się na staż z urzędu pracy Obowiązek zatrudnienia może wynikać bezpośrednio z jej zapisów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie dotyczy to każdej umowy, a jednocześnie umowa zatrudnienia może zostać zawarta na przykład na okres miesiąca i rozwiązana. Pracodawca informuje o tym podpisując staż z urzędu pracy Ile trwa okres zatrudnienia powinien również powiedzieć, jednak nie musi tego robić.

Jak zrezygnować ze stażu bez konsekwencji?

Niewiele osób decyduje się na przerwanie stażu. Zwykle długo poszukuje się pracy i takie świadczenie oraz rodzaj aktywizacji są ważnym elementem. Niekiedy jednak przerwanie stażu okazuje się koniecznością. Dzieje się tak, gdy znajdziemy inną pracę lub zdecydujemy się na założenie działalności. Jak zrezygnować ze stażu bez konsekwencji? Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku i oczekiwanie na decyzję. Niestety, czasami to pracodawca wypowiada umowę z winy stażysty i ten zmuszony jest ponieść pewne konsekwencje finansowe. Wiele zależy od rodzaju podpisanej umowy i tego czy pracodawca dostaje pieniądze za stażystę. Zanim zdecydujemy się na jakiś krok, trzeba zasięgnąć informacji u źródła.

Czy pracodawca dostaje pieniądze za stażystę?

Decydując się na zatrudnienie stażysty, pracodawca może liczyć na refundację części lub wszystkich kosztów związanych z umową. Powszechne są również bony zatrudnieniowe dla osób do trzydziestego roku życia.

Wstecz