Jak i gdzie szukać pracy?

11.03.2020

Jak i gdzie szukać pracy?

Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, czy kimś, kto jest na rynku pracy od lat - poszukiwanie pracy nigdy nie jest łatwe. Czy próbowałeś przemyśleć swoje podejście?

Nie można temu zaprzeczyć - poszukiwanie pracy jest samo w sobie pracą na pełen etat i niestety nie jest łatwiejsze z wiekiem! Być może zacząłeś się zastanawiać właśnie jak skutecznie znaleźć pracę i czujesz się trochę tak, jakbyś krążył w kółko i nic z tym nie robił? Czasami pomocne może być cofnięcie się o krok i pomyślenie o swoim podejściu do tego zadania, przed rozsyłaniem podań tu i tam, gdziekolwiek.

 

Przyjęcie innej perspektywy może dać Ci nowy zastrzyk pewności siebie, jeśli czujesz się aktualnie zdezorientowany, i miejmy nadzieję, że dzięki temu skorzystasz z okazji, której szukałeś!

Jak szukać pracy – wskazówki ogólne

Choć konkurencja na rynku pracy jest duża, to nasza pierwsza wskazówka dla osób poszukujących pracy po prostu brzmi: nie myśl tylko o wysyłaniu CV i spełnianiu kryteriów, których szuka pracodawca. Ubieganie się o pracę polega na tym, aby naprawdę sprzedać się potencjalnemu pracodawcy - dlaczego mieliby wybrać właśnie Ciebie spośród innych kandydatów?

Pomyśl, jak wyróżnić się z tłumu – bo to pierwsza odpowiedź na to, jak znaleźć interesującą pracę. Niestety takie podejście jest zbyt często pomijane przez studentów, którzy szukają pracy, wysyłają bezosobowe CV i listy motywacyjne do głównych sklepów i barów i biernie czekają, co się stanie. Takie podejście prawie nigdy nie przynosi pożądanych efektów.

Już sam sposób obsługi aplikacji jest odzwierciedleniem tego, jakim pracownikiem jesteś: jeśli podchodzisz do tematu jak wyżej, to dla potencjalnego pracodawcy jasny sygnał, że skoro nie wkładasz wysiłku już na tym etapie – to wszystko, co dać z siebie później pewnie też na nikim nie zrobi to wrażenia.

Staraj się również nie dopuścić do tego, aby nieudane aplikacje zbyt mocno podkopały Twoją pewność siebie. Tak już jest na rynku pracy – trzeba stawiać na takie cechy jak:

  • elastyczność,
  • wytrwałość,
  • odporność.

Ci, którzy są skłonni do takiego podejścia, mają największe szanse i prawdopodobnie odniosą sukces. Przypominaj sobie o tym za każdym razem, gdy Twoje CV zostanie odrzucone!

Gdzie i jak szukać nowej pracy? Gotowe wskazówki.

Aby zacząć korzystać z całkowicie nowego, inteligentniejszego podejścia do poszukiwania pracy, oto kilka gotowych wskazówek, o których być może nigdy nie pomyślałeś, starając się znaleźć nowe, interesujące zatrudnienie.

Wskazówka #1 Research online

Skorzystaj z portali takich jak LinkedIn. Być może sądzisz, że skoro jesteś dopiero na studiach – to za wcześnie, ale prawda jest taka, iż to naprawdę wygląda dobrze dla pracodawców. Informuje ich, że chcesz wiedzieć, co się dzieje na rynku pracy, zanim jeszcze skończysz studia.

Dodatkowo:

  • dołącz do grup dyskusyjnych dla interesujących Cię branż,
  • zacznij budować swoją sieć społecznościową, aby być na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy.

Śledzenie firm, które lubisz i komentowanie ich postów, to również świetny sposób, aby zostać zauważonym, chociaż pamiętaj, aby Twoje komentarze były profesjonalne. Zapisuj też pojawiające się na Facebooku oferty pracy.

Wskazówka #2 Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną

Polecanie pracowników jest jedną z najpopularniejszych metod rekrutacji stosowanych przez pracodawców, ponieważ firmy często wolą zatrudnić kogoś, za kogo mogą zaufać ich zaufani pracownicy.

Skorzystaj z tego, pytając znajomych i rodzinę, którzy pracują w branżach, które Cię interesują. Często może to skutkować uzyskaniem informacji o wolnych miejscach pracy przed rozpoczęciem faktycznej rekrutacji i to natychmiast da Ci przewagę, jeśli ktoś może Cię polecić!

Wskazówka #3 Skorzystaj z pomocy agencji pracy tymczasowej

Znalezienie pracy za pośrednictwem agencji rekrutacyjnej może być dobrym wyborem, szczególnie jeśli uważasz, że cały pomysł sprzedaży siebie jest dla Ciebie szczególnie trudnym wyzwaniem – pracownicy agencji pracy tymczasowej są w tym temacie specjalistami!

Agencje rekrutacyjne regularnie i aktywnie szukają pracy w Twoim imieniu, więc to oczywiście może nieco zmniejszyć nieco Twój stres i ciężar całego zadania, a dodatkowo może zapewnić Ci pracę nawet szybciej niż się tego spodziewałeś.

Wiele osób, które miało spore problemy ze znalezieniem pracy – znalazło potrzebne wsparcie właśnie w pracownikach agencji pracy tymczasowej, dzięki nim odbijając się nawet z bardzo trudnej zawodowo sytuacji.

Wykorzystanie wiedzy i zasobów agencji pracy tymczasowej naprawdę ma sens- również dlatego, że nie jesteś tam anonimowy. Pracownicy agencji dobrze znają każdą z osób poszukujących pracy za ich pośrednictwem, tak samo jak doskonale znają swoich klientów – potencjalnych pracodawców. Dzięki temu pomogą każdemu, kto się do nich zgłosi optymalnie dobrać pracę, co niesie korzyści dla każdej ze stron interesu.

Teraz, gdy już wiesz, jakie obrać podejście i na co zwracać uwagę szukając pracy oraz gdzie szukać pomocy w całym tym zadaniu – nie czekaj na jutro, ale już dzisiaj zacznij działać z myślą o lepszej przyszłości dla siebie i swoich bliskich.

Wstecz