Jak nie odkładać obowiązków w pracy na później?

23.02.2020

Jak nie odkładać obowiązków w pracy na później?

Pracownik, który nie odwleka swoich obowiązków jest bardzo cennym nabytkiem. Odkładanie wszystkiego na później jest cechą bardzo wielu osób, nazywaną inaczej prokrastynacją. W jaki sposób można próbować zmienić tę negatywną cechę swojego charakteru?

Co to jest prokrastynacja?

Odwlekanie obowiązków pracowniczych przybiera wiele różnych obliczy, w zależności od danej osoby. Problemem, który coraz częściej dotyka pracodawców jest prokrastynacja Co to znaczy i jak można z nią walczyć? Bywa, że pracownik sprawia wrażenie bardzo zajętego i nikt nie domyśla się, że w rzeczywistości w tym czasie nie zajmuje się niczym wartościowym i dającym wymierne efekty. Niektórzy przyjmują taktykę, która polega na realizowaniu najmniej ważnych i najprostszych obowiązków, takich jak wysłanie prostego maila, pozostawiając w tym czasie znacznie ważniejsze rzeczy na później. Nadawanie priorytetu sprawom mniej istotnym to również przejaw prokrastynacji. Mistrzowie potrafią bardzo szybko sami dla siebie znaleźć idealny powód, aby odłożyć coś na późniejszy termin i sami zaczynają wierzyć w takie przyczyny. W wielu firmach problemem jest właśnie prokrastynacja Leczenie osób, które borykają się z takim problemem bywa naprawdę trudne, ponieważ zmienić swoje nawyki można jedynie samemu i często wymaga to sporego samozaparcia i poświęcenia sporej ilości czasu. Jak walczyć z prokrastynacją i skutecznie z nią wygrać? Podpowiadamy.

Skuteczna walka z prokrastynacją

Problem najczęściej wynika z tego, że nasze mózgi zostały zaprojektowane w ten sposób, aby zawsze wybierać rozwiązania dla nich najbardziej korzystne. Oznacza to w praktyce, że kiedy mamy możliwość wyboru łatwego zadania, które nie wymaga od nas większego wysiłku, zawsze będzie ono dla nas lepszym wyborem, niż zadanie całkowicie nowe, które wiąże się z nieznanym. Jak walczyć z prokrastynacją w pracy i oszukać samego siebie?

Dobrym sposobem jest zwizualizowanie sobie korzyści, jakie płyną z dobrze wykonanej pracy. Nawet jeśli bardzo unikamy trudnej rozmowy z kontrahentem, przygotowania wyliczeń dla szefa, czy też innego obowiązku, trzeba pomyśleć o satysfakcji, jaka pojawi się w momencie jej wykonania. Walka z prokrastynacją niestety w dużej mierze związania jest z oszukiwaniem swojego mózgu i samego siebie, aby ten zaczął myśleć w określony sposób. Sami programujemy się tak, żeby działać według najbardziej korzystnego dla nas w miejscu pracy scenariusza, a nie tylko dla naszej osoby. Do tego zmusza nas prokrastynacja Co to może znaczyć? Że trzeba podjąć walkę z samym sobą i swoim umysłem i przechytrzyć go.

Prokrastynacja jak z nią walczyć obiecując publicznie wykonanie obowiązków?

Jeżeli mamy problem z odwlekaniem obowiązków na później, oznacza to, że dopadła nas prokrastynacja Co to oznacza dla pracodawcy? Że jesteśmy mniej wydajni i nie można na nas polegać. Wystarczy jednak, że publicznie i na głos obiecamy komuś, że dostanie dokumenty o określonej godzinie lub odpowiedź na skierowane zapytanie w danym terminie i znacznie trudniej będzie nie dochować takiego terminu.

Walka z prokrastynacją przy pomocy nagród

Na pewno trzeba nieco zmienić swoje wartości i zastosować system nagradzania samego siebie za dobrze wykonaną pracę. Taka nagroda musi nas motywować odpowiednio do działania i przewyższać stres przed nieznanym i niepewnym dla nas. Nie musi być to jednak nic wielkiego, a wręcz przeciwnie – najlepiej bazować w takiej sytuacji na naszych małych przyjemnościach, ponieważ one często sprawiają najwięcej radości.

Warto obiecać sobie, że po dobrze wykonanej pracy udamy się na lunch do ulubionej knajpy lub spotkamy się na kawę ze znajomymi. Niekiedy zakup nowej książki, a nawet czasopisma w nagrodę sprawiają, że zyskujemy znacznie większą motywację do swojej pracy. Wiedząc, co to jest prokrastynacja można z nią o wiele bardziej skutecznie walczyć. Naturalnie, system nagród powinien być umiejętny i ograniczony, aby nie zrujnować całego zadania i nie uzależnić się właśnie od drobnych przyjemności kosztem wykonywania swoich obowiązków zawodowych, ponieważ to znowu prokrastynacja Co to oznacza? Nagród nie można stosować nagminnie, tylko wtedy kiedy naprawdę jest nam ciężko podejść do pracy.

Prokrastynacja jak z nią walczyć przy pomocy niewielkich kroków

Wielu specjalistów uważa, że prokrastynacji można się oduczyć, jeżeli duże i obciążające nas zadanie podzielimy na kilka mniejszych kroków i zaczniemy od realizacji pierwszego z nich. Może być to niewielki element całej pracy, jednak kiedy uda nam się osiągnąć zamierzony efekt możemy poczuć euforię i zadowolenie z samych siebie, jak również znacznie większą motywację. Ta jest przecież kluczowa, kiedy zależy nam na rzetelnym wykonywaniu obowiązków w pracy. Wiele osób zwalcza problem taki jak prokrastynacja Leczenie wcale nie musi być trudne i bolesne, jeśli zdecydujemy się właśnie na tę metodę.

Odkładanie wszystkiego na później – uświadom sobie negatywne skutki

Najczęściej wizualizujemy sobie pozytywne skutki po wykonaniu jakiegoś zadania. Problem pojawia się, kiedy wkracza prokrastynacja Co to oznacza? W takiej sytuacji warto pomyśleć również o negatywnych skutkach, jakie mogą nas spotkać, jeśli nie wykonamy naszej pracy na czas. Na pewno stracimy na tym nie tylko my, ale być może również pracodawca, który powierzył nam wykonanie danego obowiązku i liczył na naszą rzetelność wypłacając nam wynagrodzenie.

Wstecz