Jak opisać szkolenia w CV?

20.10.2019

Jak opisać szkolenia w CV?

Choć rynek pracy jest dużo bardziej łaskawy niż kilka lat temu, nadal wiele osób ma poważne trudności ze znalezieniem dla siebie zatrudnienia. Niezwykle ważne jest, aby przygotować dobre curriculum vitae, które sprawi, że pracodawca zainteresuje się i zdecyduje na zaproszenie na rozmowę. W jaki sposób umieścić odbyte szkolenia w CV?

Jak powinno wyglądać dobre CV?

CV jest niezwykle istotnym elementem rekrutacji. To od niego zależy, czy potencjalny pracodawca w ogóle zdecyduje się na kontakt i zaprosi osobę poszukującą pracy na rozmowę kwalifikacyjną. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że CV powinno zmieścić się na jednej stronie formatu A4, niezależnie od posiadanego doświadczenia oraz dodatkowych kursów i szkoleń. Najważniejsze, aby dokument był czytelny, jasny i przejrzysty. W sieci można znaleźć wiele przykładów dobrze przygotowanego CV, ale zdarzają się też te kiepskie.

Na pewno na górze powinny znaleźć się najważniejsze dane osobowe. Wiele osób umieszcza również swoje zdjęcie, co zawsze jest miło widziane przez pracodawcę, jednak nie jest to punkt obowiązkowy. Następnie, należy wypunktować swoje wykształcenie, w tym również niezbędne w CV kursy i szkolenia, które mogą okazać się przydatne w danym zawodzie i najważniejszy element – dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Bywa, że trudno jest zmieścić wszystkie informacje na jednej stronie. W takiej sytuacji, warto rozważyć pominięcie niektórych z nich, aby dokument był bardziej przejrzysty.

CVszkolenia i kursy dodatkowe

Dzisiaj samo wyższe wykształcenie nie wystarczy, aby zdobyć pracę swoich marzeń. Profesjonaliści doskonale wiedzą, jak ważną kwestią jest zdobywanie dodatkowych umiejętności podczas kursów i szkoleń. Docenia to również każdy pracodawca, a wielu z nich oferuje nawet możliwość dofinansowania szkolenia osobom, które stanowią dla niego cenny nabytek. Warto więc pamiętać o tym, aby umieścić je w swoim CV Kursy bywają różne i organizowane są przez różne podmioty. Najlepiej wybierać te znane ze swojej wysokiej jakości.

Wszystkie szkolenia w CV powinny znajdować się w tym samym miejscu. Najlepiej wybrać konkretnie te, które doceni przyszły pracodawca i które faktycznie mogą okazać się ważne podczas wykonywania konkretnego zawodu. Osoba aplikująca do pracy w banku nie musi wykazywać, że ukończyła profesjonalny kurs dla florystów, czy też szkolenie z prawa pracy. Jeżeli jednak CV nie jest zbyt bogate, takie informacje pokażą pracodawcy, że jest to człowiek o wielu pasjach i zainteresowaniach, który poszerza swoją wiedzę i jest gotowy do nauki. Na pewno wpłynie to pozytywnie na wizerunek potencjalnego pracownika.

Jak zwrócić uwagę pracodawcy na szkolenia w CV?

Na pewno trzeba umieścić w swoim CV kursy i szkolenia Wzór takiego CV bez trudu każdy znajdzie w Internecie. Jak sprawić, żeby rubryka ta była interesująca dla przyszłego pracodawcy? Najlepiej wybierać szkolenia renomowanych podmiotów, które są znane i cenione. Niekiedy taki kurs praktyczny jest dla niego dużo ważniejszy, niż ukończone studia wyższe. Ważne informacje można zawsze nieco pogrubić lub podkreślić, aby zwracały uwagę. Najlepiej wcześniej zaplanować, które z nich są faktycznie istotne i umieszczać je u góry. Jeśli CV jest dość puste, można pokusić się o umieszczenie w nim wszystkich ukończonych szkoleń dodatkowych.

Wiele zależy od stanowiska, na jakie się aplikuje w danym momencie. Jeśli znajomość języków obcych może mieć dla pracodawcy znaczenie, najlepiej kursy językowe potraktować priorytetowo, ponieważ tylko one świadczą o posiadanych kompetencjach. Podobnie będzie z obsługą wózków widłowych, czy też stylizacją paznokci. Dzisiaj kursy i szkolenia nie tylko uzupełniają wykształcenie, ale najczęściej stanowią jego podstawę.

Czy każdy powinien umieszczać w swoim CV szkolenia?

Przestrzeń zarezerwowana właśnie na dodatkowe kursy i różnego rodzaju szkolenia nie powinna pozostawać pusta nigdy. Poświadczają one bowiem rozmaite zainteresowania oraz determinację w dążeniu do celu. Osoba, która ma na swoim koncie wiele ukończonych kursów kierunkowych z pewnością postrzegana jest jako osoba wszechstronna i ambitna, która poświęca swój wolny czas i najczęściej spore nakłady finansowe, aby móc poszerzać swoją wiedzę.

Oczywiście, nie można popadać w paranoję i umieszczać szkolenia w CV. Jeśli pracodawca poszukuje na przykład tokarza, nie będą go interesowały dodatkowe zainteresowania, ani umiejętności. Szkolenia liczą się głównie w zawodach, które stale się rozwijają i dla których wiedza jest niezwykle istotna. Ciągłe jej poszerzanie sprawia, że taki pracownik dobrze radzi sobie w sytuacjach stresowych i łatwo dostosowuje do nowych sytuacji. Do przygotowania swojego CV najlepiej podejść z rozsądkiem i zastanowić się, jakie informacje przekazać pracodawcy. Niektórzy zwracają bowiem uwagę właśnie na zainteresowania prywatne. Na pewno w każdym zawodzie przydadzą się takie kursy, jak ten prawa jazdy, językowe, czy z samodoskonalenia. Są to informacje praktyczne i cenne dla pracodawcy, który szuka osoby kompetentnej.

Wstecz