Jak połączyć pracę z rodzicielstwem?

14.10.2019

Jak połączyć pracę z rodzicielstwem?

Wiele młodych kobiet waha się przed podjęciem decyzji o rodzicielstwie. Zastanawiają się nad tym, czy nie zaszkodzi to ich karierze zawodowej i jak pogodzić pracę z wychowaniem dzieci. Na pewno nie jest to łatwe zadanie, jednak coraz więcej zawodów można wykonywać we własnym domu i w wybranym przez siebie czasie.

Praca dla mamy z dzieckiem w domu

Praca wykonywana w warunkach domowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Najczęściej jest to praca zdalna – przed komputerem. Wiele zawodów umożliwia dzisiaj wykonywanie podstawowych obowiązków właśnie we własnym domu. Wystarczy jedynie dostęp do komputera z Internetem, a niekiedy program komputerowy lub aplikacja. Jaka praca dla matki z dzieckiem w domu jest najlepszym rozwiązaniem?

  • copywriting – każdy, kto potrafi pisać i robi to sprawnie z pewnością będzie zadowolony z takiego sposobu zarabiania pieniędzy – mama sama decyduje ile czasu w ciągu dnia poświęci na pisanie i w ten sposób również, ile zarobi w danym miesiącu,
  • doradztwo – dzisiaj doradzać można w wielu różnych zakresach, działalność można prowadzić o wybranych przez siebie porach i komunikować się z klientami za pomocą sieci,
  • księgowość – wiele młodych mam wybiera właśnie prowadzenie usług księgowych w momencie, kiedy zostają z dziećmi w domu, oczywiście wymaga to sporo zaangażowania i znalezienia spokojnego czasu w ciągu doby, ponieważ nie ma tu mowy o pomyłkach.

Oczywiście praca dla mam wcale nie musi się ograniczać do zajęć związanych z obsługa komputera. Coraz częściej młode mamy decydują się na rozpoczęcie własnej działalności. Te, które mogą pochwalić się talentem manualnym, oferują swoje wyroby w postaci rękodzieła – kolczyki, naszyjniki, ubrania i ozdoby do domu. Myśląc praca a dziecko, mama zawsze wybierze to drugie i dlatego warto szukać zajęcia, które będzie przyjemne i na pewno nie za bardzo absorbujące.

Najlepiej dopasowana praca dla matek w domu

Chcąc rozpocząć działalność zarobkową w domu, trzeba zastanowić się przede wszystkim nad swoimi talentami i mocnymi stronami. Warto pomyśleć też o swoich dotychczasowych zainteresowaniach i marzeniach. Najczęściej jest to odpowiedni moment na to, aby zostawić dotychczasowe zajęcie, które nie przynosiło już przyjemności i satysfakcji i zacząć rozwijać swoje pasje. Wiele z nich daje możliwości realnych zarobków, jeśli tylko odpowiednio ukierunkować swoją działalność.

Kiedy dziecko jest malutkie, mama jest praktycznie wyłączona z innych czynności i powinna się skupić na swoim maluszki. Z biegiem kolejnych tygodni czasu można jednak znaleźć nieco więcej. Warto zacząć rozwijać swoje pasje – tworzyć, malować, gotować, projektować. Najczęściej wówczas wpadają do głowy wspaniałe pomysły. Idealna praca dla matki z dzieckiem to taka, którą można wykonywać o różnych porach dnia i nocy. Niekiedy terminy bywają nieubłagane, jednak mama sama kieruje swoim życiem zawodowym i może ustalać własne reguły. Będąc swoim szefem, ma możliwość regulowania grafiku.

Praca a dziecko – jak ustalić granice?

Ktoś, kto nigdy nie pracował na własnych warunkach, może mieć problem z ustaleniem konkretnych godzin pracy i trzymaniem się takich regulacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie dnia w taki sposób, aby jak najwięcej czasu spędzić z maluszkiem. Warto wykorzystywać przerwy, kiedy dziecko śpi lub bawi się na wykonywanie obowiązków. Poza tym, najlepszym rozwiązaniem jest praca, którą można wykonywać o różnych porach i wykorzystywać wieczory. Małe dzieci chodzą spać wcześnie, dlatego można rozważyć zmianę swoich nawyków.

Temat praca a dziecko nie jest tematem łatwym, ponieważ młodym kobietom zależy bardzo na karierze zawodowej i ugruntowaniu swojej pozycji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na macierzyństwo pora kończy się dość szybko. Dziecko może stać się również inspiracją do obrania właściwej drogi zawodowej. Wiele młodych mam przyznaje, że dzięki urlopowi macierzyńskiemu i konieczności spędzenia sporej ilości czasu z maluchem, odkryły w sobie nieznane dotąd pasje i zainteresowania.

Ile można zarobić pracując w warunkach domowych?

Nie każda praca dla matki z dzieckiem przynosi takie same dochody. Wszystko zależy zawsze od rodzaju wykonywanych obowiązków. Na pewno prawnik pracujący we własnym domu, czy księgowa, znacznie szybciej zacznie osiągać dochody, niż osoba decydująca się na szycie zabawek, czy kocyków. Z czasem sytuacja może się jednak odwrócić. Wystarczy znaleźć niszę na rynku i zainteresować potencjalnych odbiorców i można liczyć na naprawdę wysoki dochód.

W taki sposób powstało wiele firm, które świetnie radzą sobie dziś na rynku i są znane w całym kraju. Młode mamy prężnie rozwijają swoją działalność i promują ją głównie w sieci. Jeżeli ich praca jest związana z pasją, zawsze pozostaje przyjemnością. Z czasem mogą zatrudnić dodatkowe osoby i wynieść biznes do innego miejsca. Dzieci szybko dorastają i nie wymagają już takiej opieki, jak maluszki. Można się wówczas poświęcić swojej karierze zarobkowej z czystym sumieniem.

Wstecz