Jak przygotować się na targi pracy?

03.10.2019

Jak przygotować się na targi pracy?

Udział w targach pracy może być świetny dla Twojej firmy. Pomaga dotrzeć do wielu osób poszukujących pracy na raz w krótkim czasie i eliminuje całą problematyczną logistykę odnoszącą się do przeprowadzania rekrutacji i rozmów kwalifikacyjnych.

Ale w podobny sposób do tego, jak pracodawcy sprawdzają mnóstwo kandydatów, aby uzyskać najlepszych pracowników – targi pracy to również miejsce, w którym Ci sami kandydaci będą eksplorować wiele miejsc, które mogą być dla nich odpowiednie. Jak si wyróżnić ze swoją ofertą?

 

Targi pracy – jak zaprezentować firmę?

 

Dowiedz się, czym charakteryzuje się wybrana giełda praca, jakich ludzi możesz tam spotkać, i co najważniejsze: jacy kandydaci Ciebie interesują. Gdy pozyskasz te informacje, następnie bądź bardzo precyzyjny co do docelowej publiczności targów kariery, którą chcesz przyciągnąć do swojego stoiska, aby uzyskać jak najwięcej kontaktów właśnie od potencjalnych kandydatów. Na przykład targi pracy dla osób świeżo po studiach nie byłyby dla Ciebie przydatne, jeśli Twoja firma ma za cel znaleźć kogoś bardziej doświadczonego.

Nie zapomnij też, że nie wystarczy przygotować stoisko na targach – trzeba już o przyciągnięciu do niego odpowiednich kandydatów pomyśleć z wyprzedzeniem. Aby to zrobić:

  • obwieść swoją obecność na targach z wyprzedzeniem
  • opublikuj informacje w różnych mediach społecznościowych

 

Tutaj również zasadne jest to, że warto wcześniej ustalić grupę docelowych odbiorców Twojego stoiska, jeśli chcesz aby dowiedzieli się oni odpowiednio wcześniej o Twojej obecności na nadchodzących targach pracy i wzięli w nich udział.

W tym celu koniecznie upewnij się, że kierujesz reklamy na odpowiednie dane demograficzne, wybierając równie odpowiednie media społecznościowe. Jeśli zrobisz to dobrze, nie będziesz musiał się zastanawiać „targi pracy czy warto”, bo będziesz dobrze wiedział, że udział w nich jest naprawdę wart zachodu. Oczywiście, o ile odpowiednio się do nich przygotujesz.

 

Targi pracy – jak się przygotować? Zadbaj o lokalizację!

Sprawy związane z lokalizacją na targach zdają się być najważniejsze. Skoro już zdecydowałeś się na to, by zainwestować swój czas i pieniądze na targi pracy - skorzystaj z tej okazji jak najlepiej i nawet w razie potrzeby zapłać trochę więcej, aby dostać stoisko w doskonałej lokalizacji. Nikt nie stawiaj swojej firmy w kącie! Najlepiej sprawdź, gdzie znajdują się inne dobrze widoczne firmy i zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak przygotować stoisko na targi - spróbuj w pierwszej kolejności zbliżyć się do nich, aby przy okazji skorzystać z dużego ruchu, który będzie miał miejsce wokół ich stoisk.

 

Targi pracy – czas przygotować stoisko!

 

Co możesz zrobić, aby Twoje stoisko zostało zauważone?

  • Rozmieść na terenie targów kolorowe, duże oznaczenia, które pomogą kandydatom Cię odnaleźć.
  • Wydrukuj profesjonalne plakaty.
  • Odtwarzaj ciekawe filmy.
  • Przygotuj inne urządzenia przyciągające uwagę.

 

Przede wszystkim jednak wybierz do prezentowania Twojej firmy na targach kilku dobrych przedstawicieli, którzy wiedzą jak porozmawiać z kandydatami i wyłonić wśród nich, którzy będą nieść realną korzyść dla rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

 

Targi pracy – co z rozdawaniem gratisów?

 

Niektóre firmy skutecznie przyciągają gości do swojego stoiska, tylko po to, by wszystkich tych kandydatów gotowych do przekazania życiorysów w formie papierowej, odesłać do złożenia podania online. Nie popełniaj tego błędu! Zorganizuj na swoim stoisku mały kącik, w którym będą mogli zostawić swoje CV, a nawet taki, gdzie Twoi pracownicy będą mogli zaoferować osobom poszukującym pracy bezpłatne porady dotyczące ich aplikacji. Byłoby to dla nich o wiele cenniejsze niż kolejny, darmowy magnes lub otwieracz do butelek. Możesz także zanotować własne notatki na temat każdej z tych osób, po osobistej rozmowie z kandydatem.

Mając na uwadze te ważne wskazówki, od samego początku będziesz wyprzedzać konkurencję ubiegającą się o najlepszych kandydatów. Bądź więc pewny swojej firmy, bądź dumny z tego, co oferuje, i przedstaw ją w sposób, który pokaże to osobom poszukującym pracy.

Targi pracy dla poszukujących możliwości kariery

 

Jeśli stoisz po drugiej strony barykady i idziesz na targi pracy, aby znaleźć zatrudnienie pamiętaj, że czas i wysiłek włożony w przygotowanie się do targów pracy w dużej mierze determinuje sukces, jaki odniesiesz biorąc w nich udział. Targi pracy to nie tylko miejsca do znalezienia pracy - to miejsce, w którym możesz nawiązać najważniejsze kontakty, które pomogą Ci w Twojej karierze.

Aby odnieść sukces, koniecznie dowiedz się, które firmy będą w nich uczestniczyć. Odwiedź stronę domową organizatora, aby zobaczyć listę firm i organizacji uczestniczących oraz jakie rodzaje stanowisk są reklamowane. Jeśli zobaczysz firmę i / lub organizację, która Cię interesuje, przeprowadź badania dotyczące firmy przed wzięciem udziału w targach. Im więcej wiesz o firmie, tym wygodniej będzie Ci porozmawiać z jej przedstawicielami.

Bez względu na to, w jakim charakterze będziesz uczestniczył w targach – powodzenia!

Wstecz