Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

22.08.2019

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Zanim wypowiesz chociaż jedno słowo do potencjalnego pracodawcy, zrobisz już lepsze bądź gorsze wrażenie na podstawie tego, na jaki ubiór na rozmowę kwalifikacyjną się zdecydowałeś. Podane w tym poradniku wytyczne są powszechnie akceptowane jako odpowiednie do zastosowania w kontekście stroju na rozmowę o pracę, ale pamiętaj - każda firma może mieć nieco wymagania.

 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną: mężczyzna

 

Przede wszystkim ubierz się w sposób profesjonalnie odpowiedni do stanowiska, o które się ubiegasz. W prawie wszystkich przypadkach oznacza to założenie garnituru. Rzadko należy inaczej ubrać się rozmowę kwalifikacyjną, niezależnie od obowiązujących w firmie dress code. W razie wątpliwości zawsze lepiej postawić na konserwatywny ubiór na rozmowę kwalifikacyjną niż zaszaleć w drugą stronę.

 

Wyjaśniamy też wątpliwości :„garnitur” oznacza elementy, takie jak:

 • dopasowana marynarka i spodnie
 • koszula
 • krawat
 • skarpetki koordynujące z eleganckim obuwiem

 

Ciemny garnitur i jasna koszula to najlepsza opcja. Twój garnitur powinien być wygodny i dobrze do Ciebie pasować, abyś wyglądał i czuł się w nim jak najlepiej. Pamiętaj też, aby unikać jaskrawych kolorów i krzykliwych krawatów. Ubrania powinny być schludne, czyste i dobrze wyprasowane. Jeśli nie radzisz sobie dobrze z takim przygotowaniem garnituru – niech nic Cię nie powstrzymuje od wizyty w pralni chemicznej.

Najlepiej też weź prysznic lub kąpiel rano w dniu rozmowy, spryskaj się delikatnym dezodorantem, ale absolutnie nie stosuj wody kolońskiej ani kremu po goleniu. Nie chcesz pachnieć obezwładniająco lub gorzej - spowodować reakcję alergiczną u kogoś z kadry rekrutującej. Upewnij się, że masz świeży oddech. Umyj porządnie zęby przed wyjściem na rozmowę i nie jedz przed rozmową. Nie pal bezpośrednio przed rozmową.

 

Jeśli chodzi o Twoje włosy - powinny być:

 • schludne
 • czyste
 • konserwatywnie ułożone

 

Jeśli nadal zastanawiasz się jak ubrać się na rozmowę o pracę wiedz, że dobrą zasadą jest ubieranie się jak szef. Buty powinny być dobrze wypolerowane i utrzymane w dobrym stanie, bez przetarć i jakichkolwiek zabrudzeń. Powinny również pasować do Twojego paska. Zyskasz wiele korzyści z dobrej jakości butów w tradycyjnym stylu. Poproś sprzedawcę w sklepie z butami o poradę.

Koniecznie też pamiętaj, aby ogolić się rano przed rozmową i to nawet jeśli zwykle nie golisz się każdego dnia. Jeśli nosisz brodę lub wąsy, należy je przyciąć i schludnie wystylizować. Są to ogólnie akceptowalne wytyczne, których należy przestrzegać przy podejmowaniu decyzji, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Profesjonalny ubiór na rozmowę kwalifikacyjną okazuje szacunek dla samego siebie, osób przeprowadzających rozmowę, jak i samej firmy, w której chciałbyś pracować. Być może nie będziesz musiał ubierać się tak codziennie, gdy uda Ci się zdobyć to stanowisko, ale bardziej prawdopodobne jest, że będziesz traktowany poważnie, gdy zaprezentujesz się profesjonalnie i poświęcisz trochę czasu na dopracowanie szczegółów.

 

Rozmowa kwalifikacyjna - strój dla pań

 

Ogólnie rzecz biorąc, powinnaś założyć marynarkę, koszulę wraz z dopasowaną spódnicą lub spodniami. W razie wątpliwości, lepiej być bardziej konserwatywną, niż przegiąć w zbyt swobodnym tonie. Twój ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien być wygodny i dobrze do Ciebie pasować. Dlaczego? To proste - jeśli widać, że Twój pasek wrzyna się w sylwetkę i przecina Cię na pół lub marynarka jest zbyt ciasna, nie będziesz wyglądać ani zachowywać się najlepiej. Niektóre sklepy oferują bezpłatną wymianę przy zakupie garnituru lub możesz znaleźć krawca, aby dostosować elegancki damski garnitur, który już posiadasz.

Projekty damskich garniturów zakładanych na rozmowę kwalifikacyjną powinny być proste, a kolory najlepiej ciemne. Absolutnie należy unikać wszystkiego, co jest:

 • ciasne
 • jaskrawe
 • krótkie
 • przezroczyste

 

Wiadomo od dawna, że osoby przeprowadzające rozmowy rekrutacyjne, często narzekają na długość spódnic - zatem jeśli masz wątpliwości, prawdopodobnie ta, którą zamierzałaś ubrać faktycznie jest za krótka. Sugerowane są spódnice do kolan. Bardzo długie spódnice, choć skromne, są również uważane za zbyt modne na rozmowę kwalifikacyjną.

Do takiej spódnicy o odpowiedniej długości, najlepiej załóż konserwatywną bluzkę do swojego garnituru. Nie zakładaj zbyt jaskrawych kolorów, zwierzęcych printów ani niczego koronkowego, prześwitującego lub zbyt dużym dekolcie. Makijaż i lakier do paznokci powinny być ograniczone do minimum i subtelne. Ogólnie zaleca się stosowanie odcieni neutralnych dla odcienia skóry. Unikaj jaskrawych lub rzucających się w oczy kolorów lub bardzo długich paznokci.

Jeśli chodzi o ubranie na rozmowę kwalifikacyjną dla pań, to pamiętaj, by biżuterię i akcesoria do włosów trzymać na minimalnym poziomie i trzymaj się z dala od tych, które są krzykliwe, rozpraszające lub błyszczące. Jeden pierścionek na dłoni jest absolutnie wystarczającym akcesorium. Trzymając się tych podstawowych zasad, możesz mieć pewność, iż Twój ubiór na rozmowę kwalifikacyjną będzie odpowiedni, a Twoje szanse na wymarzoną pracę – znacznie większe!

Wstecz