Jak wygląda praca na produkcji?

02.09.2019

Jak wygląda praca na produkcji?

Pracownicy produkcyjni przyczyniają się do produkcji i montażu różnych wyrobów w wielu branżach. Chociaż to stanowisko może obejmować wiele różnych obowiązków produkcyjnych, praca na produkcji przede wszystkim polega na tym, że większość pracowników produkcyjnych pracuje na linii produkcyjnej lub montażowej i wytwarza części i produkty, które ostatecznie trafiają do konsumentów. Pracownicy produkcyjni zwykle pracują w zespołach, w których mogą odpowiadać za jeden element bardziej złożonego projektu.

 

Pracownik fizyczny - definicja pracy na produkcji
 

Praca na produkcji ma bardzo fizyczny charakter. Pracownicy produkcji mogą spędzać całą zmianę na nogach, jednocześnie operując ciężkimi przedmiotami – podnosząc je, manipulując nimi i tak dalej. W niektórych przypadkach jest to również bardzo techniczna rola, która wymaga od pracowników produkcyjnych bezpiecznego i wydajnego obsługiwania ciężkich maszyn przemysłowych.

Operator linii produkcyjnej - na czym polega jego praca?

Jak już nadmieniono wcześniej, obowiązki pracownika produkcji mogą zależeć od rodzaju produkcji lub poszczególnych prac, do której są zaangażowani. Jednak mimo wszystko wiele podstawowych obowiązków pozostaje takich samych.

Składanie podzespołów

Zasadniczo główne obowiązki pracownika produkcji obejmują montaż elementów, takich jak:

  • produkty
  • komponenty

 

Tym samym, praca na produkcji zawsze odbywa się w warunkach fabrycznych. Specyfika tego obowiązku może zależeć w dużej mierze od organizacji, w jakiej się jest zatrudnionym i tego, jak wygląda linia rozwoju zawodowego pracownika.

Przykład: pracownik produkcyjny na linii montażowej pojazdu może być odpowiedzialny za montaż pojedynczej części przed wysłaniem jej do innego pracownika produkcyjnego, podczas gdy pracownik produkcyjny w przemysłowej produkcji żywności może wytwarzać produkty z surowców i składników.

Bez względu jednak na to, jak wygląda praca na produkcji w danym zakładzie i jakie stanowisko się piastuje, priorytetem jest to, by postępować zgodnie ze specyfikacjami produkcyjnymi. W każdej branży pracownicy produkcji muszą przestrzegać wytycznych i specyfikacji produkcyjnych, stąd wymagana jest od nich znajomość bhp w pigułce. W większości przypadków obejmuje to również zadanie przeprowadzanie kontroli na miejscu, odnoszącej się do części lub produktów. Musi to być zawsze wykonane przed wysłaniem ich do innych pracowników produkcyjnych.

Pracownicy produkcyjni są odpowiedzialni za upewnienie się, że ich wydajność jest spójna i poprawna, aby zagwarantować jakość produktu i zapobiec opóźnieniom produkcyjnym, gdy produkt osiągnie etap kontroli jakości.
 

Praca na produkcji: obsługa i konserwacja maszyn

Wielu pracowników produkcyjnych korzysta ze specjalistycznych maszyn podczas pracy na linii produkcyjnej i stąd konieczne jest to, by przestrzegać najlepszych praktyk w celu bezpiecznej obsługi tych narzędzi. W niektórych przypadkach może to obejmować rutynową konserwację maszyny, podczas gdy w innych przypadkach pracownik produkcji musi zgłosić swoje problemy związane z wydajnością lub zagrożenia swojemu przełożonemu, aby awaria maszyny nie wpływała na wydajność. To znów jest specyficzne dla różnych zakładów pracy i tego, co robi operator produkcji.

Równocześnie w trakcie procesu produkcyjnego pracownicy produkcyjni identyfikują możliwości zwiększenia wydajności bez utraty jakości produktu. Mogą:

  • zidentyfikować obszary, w których produkcja spowalnia
  • ustalić rozwiązanie, które przyspieszy całą linię
  • znaleźć bardziej efektywny sposób wykonywania określonych zadań

Pracownicy produkcji współpracują z przełożonymi i innymi członkami zespołu, aby wprowadzić te ulepszenia wydajności i zmierzyć ich skuteczność. Ci szczególnie aktywni i przyczyniający się do rozwoju zakładu mogą liczyć na zdobywanie coraz wyższych stanowisk w pracy. Każdy porządny zakład stawia na rozwój pracownika, ale to nie znaczy, iż praca na produkcji od razu pozwala awansować do pracy siedzącej przy biurku. Warto poznać czym zajmują się kadry, by zrozumieć, że ich praca ma całkiem inny charakter. W realiach produkcyjnych raczej istnieje szansa na awans z pracownika produkcyjnego na zmianowego, majstra czy nawet – kierownika.


Praca na produkcji: umiejętności i kwalifikacje

Pracownicy produkcyjni pracują w fabrykach związanych z różnymi branżami i sektorami produkcyjnymi. Firmy zazwyczaj zatrudniają kandydatów posiadających następujące umiejętności:

  • Obsługa maszyn - wielu pracowników produkcyjnych obsługuje maszyny przemysłowe, dlatego muszą oni właściwie i bezpiecznie korzystać z tego sprzętu.
  • Sprawność fizyczna - pracownicy produkcyjni często pracują na nogach przez całą zmianę i muszą podnosić i przenosić ciężkie przedmioty.
  • Współpraca - pracownicy produkcyjni wykonują swoje obowiązki w koordynacji z innymi pracownikami, dlatego muszą z powodzeniem współpracować i pracować jako część zespołu.

Do powyższych warto dodać umiejętności komunikacyjne, ponieważ pracownicy produkcji muszą komunikować się z członkami zespołu i przełożonymi w sposób jasny i zrozumiały, dla zachowania płynności pracy i ustalonego poziomu wydajności.

 

 

Wstecz