Jak zachować się pierwszego dnia w pracy?

08.03.2020

Jak zachować się pierwszego dnia w pracy?

Masz nową pracę - gratulacje! Włożyłeś ciężką pracę, aby dojść do tego punktu, a to zasługuje na uznanie. Z drugiej strony jednak wiadome jest, że nowa praca zawsze wiąże się z dużą niepewnością. Poznasz nowych ludzi, nowe środowisko i nowy zestaw obowiązków. Aby przygotować Cię na pierwszy dzień w nowej pracy, przygotowaliśmy poniższe wskazówki, które pomogą Ci zrobić jak najlepsze wrażenie na pracodawcy i współpracownikach.

Sukces pierwszego dnia, jak również w całym pierwszym tygodniu polega na utrzymaniu równowagi: chcesz robić świetne pierwsze wrażenia, ale z drugiej strony nie powinno się zbyt mocno angażować i dawać z siebie wszystkiego na 100%. Celem jest:

  • poznanie nowego miejsca pracy,
  • wyczucie swojego „ja” w tym nowym „ekosystemie”.

Jak zachować się pierwszego dnia w pracy?

Zacznij od rzeczy najprostszej: przedstawienia się. Choć wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż podanie ręki i wypowiedzenie imienia, to prawdą jest też, że lęk związany z nowymi sytuacjami wynika często właśnie z tego, że nie wiemy, jak się przedstawić.

To naturalne uczucie - gdy jesteś nowy, niekoniecznie chcesz zwracać na siebie uwagę, ale w pierwszych dniach nowej pracy musisz się przełamać i pokazać swój entuzjazm, a umiejętne przedstawienie się innym jest do tego pierwszym, dobrym krokiem. Dlatego nie krępuj się - znajdź odpowiedni moment i w sposób uprzejmy przedstaw się nowo napotkanym osobom.

Jeśli poznawanie nowych ludzi jest dla Ciebie szczególnie ważne, z racji pełnionego stanowiska – zawsze też możesz poprosić o pomoc innych. Na przykład, wspomnij swojemu przełożonemu, że zapoznanie się ze zespołem jest dla Ciebie priorytetem i poproś o listę osób, które powinieneś poznać. Podczas spotkań możesz poprosić organizatora, aby na początku lub na końcu zostawił Ci trochę czasu na przedstawienie się, wtedy pójdzie gładko i płynnie.

O czym pamiętać podczas przedstawiania się?

Zwróć uwagę na swoje otoczenie i innych ludzi. Nie przerywaj spotkania, aby się przedstawić lub nie mów zbyt głośno w przestrzeniach wspólnych. Przedstawiając się, zwróć uwagę na reakcję drugiej osoby. Jeśli ktoś wydaje się być skonsternowany, nie rozwijaj pogawędki. Jeśli osoba, której się przedstawiasz, wydaje się być otwarta na dialog, możesz spróbować lepiej poznać tę osobę. Możesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, równocześnie sprawiając, że ktoś poczuje się przez Ciebie zauważony.

Staraj się też zapamiętać imiona. Możesz to zrobić, wypowiadając głośno imię i nazwisko osoby i zapisując krótką notatkę o tej osobie po przedstawieniu. Nie daj się jednak przytłoczyć potrzebą zapamiętania imienia każdego. Jeśli zapomnisz czyjeś imię, najlepszą zasadą jest uczciwość – zwyczajnie poproś o przypomnienie. To nie grzech!

Jak zrobić dobre wrażenie w pracy? Zadawaj pytania w odpowiednim czasie.

Faktem jest, że nowo zatrudnieni pracownicy osiągają lepsze wyniki, gdy zadają więcej pytań. Dlatego nie wstydź się prosić liderów i współpracowników o nowe informacje, im więcej wiesz - tym szybciej zaczniesz działać z korzyścią dla firmy i dla siebie, oczywiście. Właśnie dlatego w pierwszym tygodniu trzeba przede wszystkim znaleźć odpowiednią ilość czasu na zadawanie pytań.

Oto kilka wskazówek, w jaki sposób i kiedy zapytać.

Pomyśl o tym, co chcesz wiedzieć. W niektórych przypadkach możesz potrzebować pozwolenia, a innym razem możesz potrzebować porady lub potwierdzenia. Jeśli się sprecyzujesz, będziesz w stanie zadać lepiej sformułowane pytanie i nie będziesz marnować niczyjego czasu.

Ważne jest również, by określić priorytet potrzebnych informacji. Na przykład, jeśli nie możesz uruchomić komputera lub uzyskać dostępu do plakietki, potrzebujesz natychmiastowej pomocy. Jeśli nie masz jasności co do kwartalnych celów swojego zespołu, prawdopodobnie będziesz mógł porozmawiać na ten temat ze swoim menedżerem w nadchodzących tygodniach.

Możesz też zawsze zapisywać pytania, które chcesz zadać – aby nic Ci nie uciekło. Możesz zadawać te pytania podczas indywidualnego spotkania ze swoim przełożonym. Już pierwszego dnia powinieneś uczyć się poznawać preferencje swojego menedżera np. czy woli, by zadawać mu pytania przez e-mail czy osobiście? Jeśli masz wiele pytań do jednej osoby lub grupy, rozważ zorganizowanie spotkania zamiast zatrzymywania się przy jego biurku co chwilę. Już w zaproszeniu na spotkanie możesz wskazać na swoje pytania – to da tej osobie/osobom czas na przygotowanie odpowiedzi.

Pierwszy dzień w pracy – poznaj wszystko, co niezbędne!

Poza przedstawianiem się i zadawanie pytań, podczas pierwszego dnia należy się ogólnie zaznajomić z nowym miejscem pracy, by dzięki temu poczuć się w nim pewniej i bardziej swojsko. Zlokalizuj elementy, takie jak:

  • toaleta,
  • kawa,
  • woda,
  • schody i windy,
  • miejsca, w których możesz zjeść lunch i robić przerwy.

Poszukaj też i innych udogodnień, jakie oferuje to miejsce pracy. Jeśli nie ma kogoś, kto został przypisany do oprowadzenia Cię po firmie, zastanów się, czy nie poprosić o to współpracownika. Takie rozpoznanie i ustalenie procedur zapewni Ci spokój ducha, a i pokaże Twój entuzjazm, co zawsze jest mile widziane w nowym miejscu pracy.

Wstecz