Jak zachowywać się na imprezie integracyjnej?

27.09.2019

Jak zachowywać się na imprezie integracyjnej?

Etykieta polega na zachowaniu się w społecznie akceptowalny sposób. Wszyscy o tym wiemy i wiemy również, że w miejscu pracy musimy zachowywać się w określony sposób, aby pozostawić dobre wrażenie. Problemy zaczynają się, gdy przychodzi czas na imprezy i wyjazdy integracyjne. Zbyt często pozwalamy sobie na zbyt swobodne zachowanie. Granica jest cienka, a do stracenia wiele.

 

Impreza integracyjna - podstawowe wskazówki


Imprezy i spotkania towarzyskie są ważnym elementem istnienia firm. Dobrze zorganizowana impreza firmowa ma za cel sprawić, by pracownicy lepiej się ze sobą poznali i ostatecznie – lepiej ze sobą współpracowali. Imprezy i wyjazdy integracyjne wzmacniają również więź między pracownikami.

Jednak, aby tak się stało (a nie wręcz odwrotnie), konieczne jest przestrzeganie przez współpracowników pewnej nie spisanej etykiety. Choć jest nie jest spisana, spróbujemy w tym miejscu nieco odsłonić karty.

Etykieta zachowania na imprezach i wyjazdach integracyjnych uczy pracownika, jak powinien zachowywać się na przyjęciach biurowych, kolacjach i spotkaniach firmowych. Niezbędne jest, aby jednostka zachowywała się rozsądnie na przyjęciach biurowych, a taka etykieta jest niczym drogowskaz prowadzący w dobrym kierunku.

 

Wskazówka #1 Punktualność

Zawsze staraj się dotrzeć na czas. Spóźnianie się na imprezy może denerwować szefa, a z takim początkiem integracja pracowników już może iść w złym kierunku. Najlepsze co, można w tej kwestii zrobić to być obecnym na miejscu nieco wcześniej. Spóźnianie się ogólnie kulturalne nie jest, a co dopiero wtedy, gdy można wystawić na szwank swoją reputację w firmie. Nikt nie lubi czekać, więc nie bądź tym, który się spóźni.

 

Wskazówka #2 Właściwy ubiór

Wydaje się to oczywiste – gdy wybierasz się na przyjęcie integracyjne, musisz uważać na to, co na siebie założysz. Impreza integracyjna nie oznacza, że można dać się ponieść i wskoczyć w odsłaniające „co się da” ubrania. Najlepiej skorzystaj z poniższych wskazówek:

  • Załóż coś, co dobrze na Tobie wygląda.
  • Unikaj noszenia ciężkiej, rzucającej się w oczy biżuterii.

Pamiętaj, że prostota jest najlepszym sposobem na stworzenie dobrego wrażenia – również, gdy w grę wchodzą wyjazdy integracyjne. Nie zakładaj zatem na siebie skąpych sukienek ani czegoś, co pokazuje zbyt dużo. Staraj się jak najbardziej wyglądać profesjonalnie i schludnie, mimo iż jest po godzinach w biurze.

 

Wskazówka #3 Osoby towarzyszące

Na spotkanie integracyjne nie zabieraj swojego dziecka, małżonka lub innego członka rodziny. Chyba że zostaną zaproszeni przez przełożonych. Nie chodzi tylko o to, że może być zbyt mało miejsca, ale po prostu będziesz prawdopodobnie zajęty głównie zwracaniem uwagi na członków rodziny i ostatecznie zignorujesz innych. To impreza integracyjna pracownicza – pamiętasz?

 

Wskazówka #4 Miła atmosfera

Będąc na imprezie integracyjnej, nie zapominaj, że przełożeni są tam i obserwują swoich pracowników przez cały czas. Biorąc to pod uwagę, bez względu na to, jak swobodny był pomysł na imprezę integracyjną, absolutnie nie rób niczego, co podważa, to kim jesteś, jakie masz wykształcenie, pochodzenie rodzinne czy jak zostałeś wychowany. Bądź po prostu najlepszą wersją siebie!

W tworzeniu miłej atmosfery pomoże też to, by nie bać się przedstawić innym. Może jesteś wstydliwy, ale inni mogą o tym nie wiedzieć i unikając kontaktu, wyjdziesz na zarozumiałego bądź odludka. Dlatego, gdy tylko impreza integracyjna się zacznie - przedstaw się innym. Powitaj wszystkich z uśmiechem i wymień uprzejmości. Nigdy nie rób min na żadnego ze swoich kolegów, nikogo nie pomijaj, nawet jeśli kogoś nie lubisz. Wyjazdy integracyjne to dobry sposób na poznanie innych pracowników, skorzystaj z tej szansy i właśnie integruj się z innymi, zamiast stać w kącie.

 

Wskazówka #5 Konsumpcja

Najlepsza rada z wszystkich: staraj się nie włączać alkoholu do swojego menu. Nadmierne picie trunków na imprezach biurowych jest po prostu niemądre. Po alkoholu mogą pojawić się niechciane czynności, czy słowa, które de facto mogą kosztować Cię pracę.

Poza tym pamiętaj, by przy bufecie bez względu na to, jak głodny jesteś – zawsze czekać na swoją kolej. Nie pchaj się – nawet, jeśli inni tak robią. Gdy już się dostaniesz do bufetu, kolejna rada: nie wkładaj na talerz tyle jedzenia, ile tylko jest on w stanie pomieścić. Wyjazdy integracyjne powinny się odbywać na wysokim poziomie kultury osobistej, dlatego jedz w umiarkowanych ilościach. Jednak nie zaczynaj jeść, dopóki wszyscy siedzący wokół Ciebie nie będą mieć swojego talerza.

Jedz powoli, aby uniknąć wstydliwych sytuacji, jak przypadkowe beknięcie lub gazy. Jest to zawsze krępująca sytuacja w dowolnych miejscach publicznych, a co dopiero gdy w grę wchodzi impreza integracyjna! Po zakończeniu jedzenia poczekaj, aż inni skończą konsumpcję i grzecznie podziękuj za posiłek.

Jak widać, impreza integracyjna to doskonała okazja do zrobienia dobrego wrażenia i lepszego poznania się z kolegami pracy, ale też szansa na ośmieszenie się i zburzenia starannie zbudowanego wizerunku profesjonalisty. Sam musisz zdecydować czym będzie dla Ciebie.

Wstecz