Jak zostać programistą?

04.11.2019

Jak zostać programistą?

Mówiąc o zawodach przyszłościowych, czyli takich, jakie jeszcze długo będą miały znaczenie, trudno nie wspomnieć o programistach. Prężnie rozwijające się życie online daje wolną rękę ludziom, którzy wciąż uzupełniają je niezbędnymi w różnych dziedzinach programami. Dobrze, więc jak zostać programistą? Jeśli chcesz się dowiedzieć, czytaj dalej.

 

Jak zostać programistą – czy studia są do tego potrzebne?

 

Planując swoją przyszłość warto, abyśmy porządnie zastanowili się nad naszymi umiejętnościami. Jeżeli jesteśmy w stanie myśleć zadaniowo, nasza organizacja pracy jest ok, a nasze zdolności IT przewyższają średnią to to, co jest nam jeszcze potrzebne, aby zostać programistą to odpowiednie cechy charakteru. Wiele jest poradników mówiących o tym, jak zostać programistą bez studiów, jeśli jednak nie jesteśmy typem osoby pasującej do tego zawodu, to nie warto zbytnio się w nie angażować.

 

Jeżeli chcielibyśmy podać cechy, które najbardziej oddają dobrego programistę warto, abyśmy wzięli pod uwagę:

 • odpowiedzialność – dobry specjalista podejmując się zadania, bierze pełną odpowiedzialność za efekty swojej pracy,
 • myślenie nieszablonowe – programista musi myśleć kreatywnie i tak, aby wyprzedzić innych,
 • rozsądna samodzielność – sprytny informatyk nie będzie tworzył każdego programu od nowa, tylko skorzysta z dobrym, sprawdzonych rozwiązań,
 • profesjonalizm – przyjmowanie krytyki i umiejętne przekucie jej na poprawienie swojej pracy to niezwykle cenna cecha – tak samo, jak przyznanie się do błędu lub niewiedzy,
 • chęć rozwoju – programista musi być człowiekiem, który będzie chciał nieustannie pogłębiać swoją wiedzę,
 • znajomość swoich umiejętności – osoba, która zna swoje słabe i mocne strony wie, co zrobić, aby uniknąć sytuacji niepożądanych.

 

Biorąc pod uwagę różnorodność charakterów, motywacji i zdolność absorpcji wiedzy różnych osób trzeba przyznać, że niektórym dobrym programistom będą potrzebne studia, a innym nie. Jest to kwestia niezwykle indywidualna, dlatego programista jak zostać specjalistą wie - musi tylko porządnie określić, którą drogą pójdzie, aby ten cel osiągnąć.

 

Jak zostać programistą – czy to faktycznie jest trudne?

 

Jeżeli posiadamy wymienione wyżej cechy, a nasza wiedza jest na tyle utrwalona, że świetnie czujemy się, tworząc alternatywne rozwiązania dla aplikacji komputerowych lub telefonicznych, to tak naprawdę nic już nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć pracować w zawodzie. Jeśli dobrze rozejrzymy się w Internecie, szybko okaże się, że praca programisty jest niezwykle dobrze płatna, a zapotrzebowanie na tego typu specjalistów wciąż rośnie. Jeżeli nie zastanawiasz się, jak stać się programistą, tylko się już nim zwyczajnie czujesz to działaj, bo nikt za Ciebie nie wykona tej pracy.

 

Taki programista samouk będzie miał zdecydowanie łatwiej podjąć różnego rodzaju wyzwania. Prościej też mu będzie poruszać się w ofertach. Będzie tak dlatego, że on już ucząc się samodzielnie nabrał pewnego doświadczenia i pewności siebie, której programista po studiach będzie dopiero nabierać. Ta pewność siebie i znajomość swojej wartości są bardzo istotne w trakcie oceniania potencjalnych zleceń, czasu ich realizacji i zapłaty, jakiej będzie oczekiwać. Być może w trakcie studiów będzie czas – a nawet nie być może, ale na pewno – po to, aby zdobywać doświadczenie w Internecie. Będzie go jednak znacznie mniej niż w przypadku, gdy programista sam musi zdobywać swoją wiedzę wciąż czynnie i aktywnie poruszając się po wirtualnych zasobach.

 

Czy jest to trudne? W jaki sposób stać się programistą będzie wiedział każdy, kto postanowi kształcić się w tym kierunku w jakikolwiek, najbliższy swoim kompetencjom, sposób. Jest to praca ciężka i czasami monotonna, ale równie dobrze można ją nazwać niezwykle satysfakcjonującą i przyszłościową, dlatego określenie, czy zdobycie tego zawodu jest trudne ciężko jednoznacznie potwierdzić lub zanegować. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnej osoby.

 

Jak zostać programistą – pierwsze zlecenia

 

Spokojnie można pokusić się o porównanie programisty i informatyka. Jak stać się programistą bez studiów to taka sama droga, jak zostać informatykiem bez studiów. Liczą się w tym przypadku przede wszystkim zapał i predyspozycje, które generują ciągłą motywację do zdobywania doświadczenia.

 

Informatyk to osoba:

 • analityczna,
 • dobrze zorganizowana,
 • określona w swojej specjalizacja,
 • cierpliwa,
 • konkretna,
 • szybka.

 

A są to jedynie niektóre cechy, które spokojnie można takim ludziom przypisać. Programista dodatkowo musi być mocno kreatywny, ponieważ podstawą jego pracy jest tworzenie rozwiązań przyszłościowych, które będą w stanie funkcjonować w programach, których specjalista jeszcze nie jest w stanie poznać. Oczywiście każdą aplikację można aktualizować, ale warto, żeby jej pierwsza wersja zawsze była maksymalnie dopracowana – chociaż na tyle, na ile pozwalają współczesne rozwiązania i sprzęt.

 

Programista to zawód przyszłości i decyzja, aby nim zostać jest bardzo rozsądna. Jeżeli posiadamy wspomniane w artykule predyspozycje, a dodatkowo lubimy się ciągle uczyć i zdobywać nowe doświadczenia to droga dla nas będzie szeroka – niekoniecznie pozbawiona przeszkód, ale szeroka i gościnna.

Wstecz