Jakie zawody są najlepiej opłacane w Polsce?

13.11.2019

Jakie zawody są najlepiej opłacane w Polsce?

Tendencje na całym świecie są bardzo podobne – oczywiście w kwestii zawodów i stanowisk, które są najlepiej opłacalne. Istnieje przekonanie, które trudno z nas wykorzenić, że najlepiej opłacane zawody można zdobyć jedynie poprzez ukończenie odpowiednich studiów. Cóż, nie zawsze tak faktycznie jest.

 

Najlepiej opłacane zawody – komu płaci się najwięcej?

 

Większość stanowisk, które oferują godziwe wynagrodzenie za pracę ma w swoich wymaganiach dotyczących pracownika adnotację, że osoba ubiegająca się o pracę winna mieć ukończone określone studia. Zawody w Polsce, które bezsprzecznie tego wymagają to między innymi wszelkie stanowiska medyczne i inżynierskie, które stanowią – poprzez zakres swoich działań – ogromne wsparcie i odpowiedzialność za ludzi i to, co się z nimi dzieje. Czy są to jednak zawody, które opłacane są sowicie lub, chociażby, odpowiednio? Raczej nie.

 

W rankingu dobrze opłacanych zawodów wygrywają stanowiska typu programista, kontroler lub analityk finansowy, czy też manager wyższego szczebla. Nie zawsze jednak będą się tu liczyły studia – czasami, jak w przypadku programistów, czy innych specjalistów branży IT liczy się przede wszystkim doświadczenie i predyspozycje.

 

Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że zawody opłacane najlepiej to specjaliści. To osoby o obszernej, specjalistycznej wiedzy popartej doświadczeniem i umiejętnościami obserwacji i skutecznego działania.

 

Osoba, której zależy na zwiększeniu swojej pensji powinna:

 • postawić na rozwój osobisty,
 • rozwijać się zawodowo,
 • angażować się w sprawy aktualne dla firmy,
 • być w stałym porozumieniu z pracodawcą odnośnie różnego rodzaju inicjatyw,
 • dbać o dobre wykonywanie swoich obowiązków,
 • być kreatywna,
 • myśleć przyszłościowo,
 • znać swoją wartość.

 

Najlepiej opłacane zawody – umysły ścisłe?

 

Jednym z najlepiej opłacanych obszarów zawodowych jest branża IT. Nie jest to zapewne zaskoczenie dla nikogo – Ci ludzie potrafią doskonale poruszać się po wirtualnym świecie, tworząc dla konsumentów coraz to nowe rozwiązania, które doskonalą sposoby życia OnLine. Każde nowe rozwiązanie wprowadzane na komputer, każda aplikacja telefoniczna, aktualizacja programu firmowego – za to wszystko odpowiedzialni są informatycy i programiści, którzy rozwijają się praktycznie cały czas. Ich praca polega na kreatywnym rozwiązywaniu potencjalnie kłopotliwych sytuacji, począwszy od wolno wczytujące się strony ważnego portalu, po zdecydowanie sprawniejszą drogę do zalogowania się w banku. Nie ma dziedziny, w której informatyk nie byłby potrzebny. Bez nich nasz świat stanąłby w miejscu.

 

Oczywiście nie tylko informatycy są zawodami najlepiej opłacanymi. Jeżeli chcielibyśmy zebrać w kilka punktów zawody dla umysłów ścisłych, warto byłoby wspomnieć o:

 • programistach,
 • inżynierach budowlanych,
 • analitykach i kontrolerach finansowych,
 • architektach.

 

Oczywiście to tylko niewielki wycinek z ogromnej listy – jednakże dosyć istotny. Osoby posiadające umysły ścisłe to ludzkie komputery z ogromnymi predyspozycjami do rozwoju. Jeśli umiemy te predyspozycje wykorzystać, nie jesteśmy leniwi i nie czekamy na cud to bardzo szybko może się okazać, że jeśli nie jesteśmy już u szczytu, to na pewno idziemy w dobrym kierunku i zapewne szybko się tam znajdziemy. Zatem, do dzieła!

 

Najlepiej opłacane zawody – praca dla humanisty

 

Oczywiście nie tylko umysły ścisłe mają szansę na wysokie pensje. Osoby z charakterem i umiejętnościami typowo humanistycznymi również posiadają obszary, w których mogą się szybko i prężnie rozwijać poprawiając jakość swojego życia zawodowego, a co za tym idzie – również osobistego.

 

Dobrze płatnymi zawodami dla tego typu ludzi są, dla przykładu:

 • radcy prawni,
 • psychoterapeuta,
 • redaktor naczelny

 

Chciałoby się dodać również: pisarz, ale to kwestia mocno sporna. Nie każdy bowiem pisarz będzie zarabiał krocie. Jednakże każdy z wyżej wymienionych zawodów będzie stwarzał bardzo dobre warunki do otrzymywania nawet bardzo wysokich pensji – szczególnie na tle średnich pensji otrzymywanych w Polsce. Nasze wykształcenie jest w tym przypadku kluczowe. Nie da się zdobyć tego typu zawodu, bazując jedynie na umiejętnościach własnych – to po prostu nie byłoby możliwe biorąc pod uwagę chociażby ogrom wiedzy zawartej w księgach dotyczących prawa – w jaki sposób radca prawny byłby w stanie pomóc petentowi, gdyby nie posiadał ku temu zarówno wiedzy, jak i predyspozycji? No właśnie.

 

Dobrym startem jest również nauka języków obcych. Łatwo można sobie wyobrazić pracę redaktora naczelnego gazety, a jeżeli dołożymy do tego znajomość dwóch języków? Międzynarodowy redaktor naczelny brzmi jeszcze lepiej. Jednakże, jak widać, tutaj też nie obejdzie się bez studiów lub pieczołowicie dobranych kursów.

 

Na szczęście nasz świat jest nam coraz bliższy i coraz łatwiej zdobyć nam to, czego chcemy. Większość zawodów, w które zaangażowane zostaną nasze dzieci, jeszcze nie istnieje. Co z tego wynika? Że to my, ludzie, tworzymy przyszłości i to nasza wiedza, doświadczenie i potrzeby tworzą świat dla naszych następców. To, co jest dobrze opłacane to jest to, za co chcemy dobrze płacić.

Wstecz