Najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

25.08.2019

Najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

Każda rozmowa kwalifikacyjna jest oczywiście ważna, a wraz z nią sposób, w jaki się zachowujesz i wrażenie, jakie robisz oraz błędy na rozmowie kwalifikacyjnej, jakie popełniasz. To wszystko ma ogromny wpływ na to, czy dostaniesz pracę. Mając to na uwadze, zebraliśmy w dzisiejszym artykule garść błędów często popełnianych podczas rozmów.

 

Jednak, aby każdy mógł z tego czerpać większą wiedzę, by wiedzieć, jak się zachować i co mówić na rozmowie o prace, od razu też dzielimy się wskazówkami jak tych najczęściej popełnianych błędów unikać.

 

Błąd nr 1: Czekanie ze zdobyciem informacji na temat firmy – aż do przybycia na rozmowę.

Przed przybyciem na rozmowę upewnij się, że posiadasz wiedzę na tematy takie jak:

  • historia firmy
  • zakres oferowanych produktów i usług
  • branża, w której działają
  • ich główna konkurencja

 

W szczególności powinieneś dobrze przemyśleć, dlaczego chcesz tam pracować właśnie tam. Powinieneś także wiedzieć wszystko o obecnych przepisach, które będą miały wpływ na Twoją nową pracę i musisz być na bieżąco z aktualnymi trendami, które dotyczą Twojego stanowiska. Jeśli wiesz co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej nie tylko na swój temat, ale też na temat firmy, dla której chcesz pracować – na pewno zaimponujesz potencjalnym pracodawcom.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podczas rozmowy kwalifikacyjnej wiedział już jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy. Jednak, aby to zrobić musisz wykonać coś więcej niż szybkie wyszukiwanie w Google w firmie.

 

Poza tym:

  • poszukaj swojego potencjalnego pracodawcę na LinkedIn
  • przeczytaj najnowsze wiadomości z udziałem firmy
  • sprawdź ostatnią działalność giełdową (jeśli jest to spółka publiczna) itp.

 

Przygotuj się tak doskonale, aby przekroczyć oczekiwania i przeprowadzić świadomą rozmowę, a nie tylko znaleźć sposób na najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Błąd nr 2: Niepoprawnie skalibrowany poziom pewności

Oczywiście, bez względu na to, jak jesteś przygotowany, zawsze jest szansa, że osoba przeprowadzająca rozmowę krzywo na Ciebie spojrzy. Bądź więc pewny siebie, bądź gotów poradzić sobie ze wszystkim, co stanie na Twojej drodze. Pamiętaj też, że pracodawca nie chce wiedzieć, jak wspaniałą szansą byłaby dla Ciebie ta praca – to, co chce wiedzieć, to jak możesz pomóc firmie.

Kluczem do udanej rozmowy kwalifikacyjnej jest znalezienie odpowiedniej równowagi między chwaleniem się osiągnięciami a pokazaniem siebie na tyle skromnego, aby sprostać każdemu zadaniu, które może być wymagane na nowym stanowisku. Wiedz bowiem, że błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej to nie tylko brak pewności siebie, ale też czasem i jej nadmiar, który przemienia się w formę arogancji.


Błąd nr 3: Za mało życia, za dużo powściągliwości

Pokaż entuzjazm! Możliwe, że Twój potencjalny pracodawca rozmawia z wieloma potencjalnymi kandydatami podczas tego procesu. Zapamięta osobę z iskrą w oku i tą, która ma coś ciekawego i entuzjastycznego do powiedzenia. Pomyśl o rzeczach, które możesz zawrzeć w swojej historii, dzięki którym będziesz się wyróżniać. Kiedy osoba przeprowadzająca wywiad mówi: „Czy masz jakieś pytania?” wiedz, że to jest dla Ciebie szansa na to, by pokazać, że masz bystry i dociekliwy umysł. Wzruszenie ramionami i odparcie „Nie!” wskazujące, że chcesz jak najszybciej opuścić to pomieszczenie, może sprawić, że odbiorą Cię niezbyt pochlebnie. Możesz przygotować kilka pytań z wyprzedzeniem, aby je wyciągnąć niczym asa z rękawa, ale zawsze lepiej jest wymyślić pytania kontekstowe podczas rzeczywistej rozmowy.


Błąd nr 4: Koncentrowanie się na profitach

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna nie jest najlepszą okazją, podczas której powinieneś pytać o ilość dni w urlopie wakacyjnym, świadczenia ubezpieczeniowe i czy dopuszczalne jest wczesne wyjście w każdy czwartek, aby zawieźć syna na mecz. Jednak okazuje się, że takie błędy na rozmowie kwalifikacyjnej zdarzają się naprawdę zbyt często.

Nasza rada: najpierw dowiedz się, czy praca jest odpowiednia. Możesz później te szczegóły uzupełnić. W rzeczywistości w trakcie rozmowy nie koncentruj się na wynagrodzeniu. Poczekaj na sygnał od potencjalnego pracodawcy, który wskazuje na to, że najwyższy czas omówić taką kwestię.

 

Błąd nr 5: Zwracanie uwagi na telefon

Jeśli chodzi o to, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę – na pewno niedozwolone są zachowania, takie jak:

  • odbieranie telefonu
  • odpowiadanie na SMS-y
  • patrzenie na telefon podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 

Aby te błędy na rozmowie kwalifikacyjnej nie stanęły na Twojej drodze do kariery marzeń koniecznie odłóż telefon, najlepiej wyłącz i zostaw gdzieś indziej, a jeśli zdarzy się tak nieszczęśliwie, że Twój telefon zadzwoni podczas rozmowy kwalifikacyjnej (niezbyt dobra sytuacja, ale niekoniecznie jest to coś, co wpłynie na ostateczną decyzję osób rekrutujących), po prostu przeproś i wyłącz go.

Pamiętaj, że pięć powyższych błędów to jedne z najczęściej spotykanych, ale nie jedyne gafy, jakie możesz popełnić. Czytaj jak najwięcej poradników na ten temat, a na pewno dobrze się przygotujesz.

 

Wstecz