Obowiązki i zarobki na stanowisku magazyniera

16.11.2019

Obowiązki i zarobki na stanowisku magazyniera

Mogłoby się wydawać, że praca dla magazyniera to jedynie obowiązki związane z wykorzystaniem siły fizycznej. Jednakże praca jako magazynier będzie wymagała od nas znacznie więcej niż tylko, czy też aż, używania mięśni. Czynności związane z dostawami to tylko niektóre z długiej listy obowiązków magazyniera.

 

Magazynier praca – opis stanowiska

 

Warto więc sobie odpowiedzieć, na czym polega praca magazyniera? Jest ona, oczywiście, związana z długotrwałym wysiłkiem fizycznym, ale oprócz niego bardzo istotne jest działanie dokładne, które zazwyczaj jest uregulowane bardziej lub mniej szczegółowymi procedurami wewnętrznymi firmy. Odpowiednie planowanie dostaw pozwala na prawidłowe rozłożenie towarów, dzięki czemu późniejsza jego wysyłka nie powinna stanowić żadnego problemu. Dobry magazynier ma w swoim miejscu pracy godny podziwu porządek, bez którego ciężko byłoby mu właściwie funkcjonować i wykonywać swoje codzienne zadania. Magazynier obowiązki ma dosyć jasno określone – możemy do nich zaliczyć wiele istotnych punktów.

 

Magazynier opis stanowiska:

 • obsługa dostaw – wyładowywanie paczek,
 • rozplanowanie ułożenia dostawy – patrząc przez pryzmat dostaw, które mają jeszcze nadejść,
 • rozdysponowanie i rozmieszczenie towarów w magazynie – w taki sposób, aby późniejsza wysyłka nie stanowiła problemu,
 • opisywanie – każdy produkt musi zostać ometkowany,
 • czynności związane z przygotowywaniem zamówień detalicznych i hurtowych,
 • kompleksowa obsługa wysyłki towarów – od kompletowania, po sprawdzanie z dokumentacją, aż do załadowania towarów na auto dostawcze,
 • bieżąca obsługa i cykliczną inwentaryzacja obszarów magazynowych,
 • obsługa i konserwacja maszyn magazynowych.

 

Jak wynika z wyżej wypunktowanych obowiązków magazynier pracę ma dosyć kompleksową, dlatego, aby nim zostać należy być osobą zręczną, inteligentną i szybko myślącą – czasami, w trakcie rozwiązywanie konkretnego problemu może się okazać, że to, czy też inne rozwiązanie będzie kluczowe dla wszystkich zaplanowanych na ten miesiąc dostaw. Jeżeli chciałoby się opisać to zajęcie jednym słowem, to w gruncie rzeczy najbardziej trafnym byłaby „odpowiedzialność”.

 

Magazynier praca – charakter potencjalnego magazyniera

 

Nie każdy, wbrew pozorom, może zostać magazynierem. Nie jest to niestety praca dla osób niepełnosprawnych, które mogłyby stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla swoich współpracowników. Operowanie wózkami widłowymi wiąże się z przenoszeniem dużych ciężarów, które w razie awarii urządzenia lub sytuacji trudnych do przewidzenia mogłyby stanowić nawet zagrożenie życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Wykonywanie obowiązków tego typu to zdolność połączenia dobrej logistyki z siłą fizyczną, która jest cechą kluczową, ale niewystarczającą.

 

Osoba, która zdecyduje się na pracę tego rodzaju, powinna zdawać sobie sprawę, że potrzebuje w tym celu posiadać odpowiednie kwalifikacje.

 

Najważniejszymi z nich są:

 • sprawność fizyczna – bez niej nie ma mowy o możliwości pracy tego rodzaju,
 • komunikatywność – praca w zespole kilkunastoosobowym wymaga od nas płynnej, bezproblemowej komunikatywności, aby ułatwiać sobie wykonywanie obowiązków, a nie je utrudniać,
 • uczciwość – oczywista cecha, która nie pozwala na przywłaszczenie sobie obcego mienia,
 • zdolności logistyczne – bez nich trudne będzie zapewnienie odpowiedniego porządku w magazynie.

 

Ważne, aby magazynier był człowiekiem spokojnym i rzeczowym, który wie, jak szybko i odpowiednio wykonać swoją pracę. Wspomniane wyżej predyspozycje związane z komunikacją są ważne w momentach kryzysowych, chociaż na co dzień na pewno ułatwiają pracę całemu zespołowi. Sytuacja kryzysowa może oznaczać brak ważnej dostawy, gdzie trzeba sytuację rozwiązać, wykorzystując właśnie cechy związane z dobrą organizacją pracy i prawidłową komunikacją.

 

Magazynier praca - pensja

 

Wysokość wynagrodzenia na stanowisku magazyniera może zależeć od wielu czynników. Tak więc ile zarabia magazynier? Biorąc pod uwagę informacje zamieszczone na wielu stronach w Internecie, pensja na opisywanym stanowisku może zamykać się w granicach 1500-5000 zł brutto, co jest oczywiście kwotą bardzo uogólnioną. Wysokość otrzymywanego wynagrodzenia zależy od doświadczenia magazyniera i jego predyspozycji do pracy, ale nie są to jedyne wymagania. Zwykle wiele znaczy okres próbny, w którym pracownik może wykazać się – lub nie – swoimi przydatnymi do codziennej pracy w magazynie umiejętnościami.

 

Oferowane pieniądze za stanowisko magazyniera będzie się różnić również ze względu na firmę, w której pracownik chce zdobyć zatrudnienie. W zależności od prestiżu, położenia i branży, jaką zajmuje się dane przedsiębiorstwo, oferowane pensję mogą się znacznie różnić. Niewykluczone również, że będą wychodziły poza określone widełki. Jeśli zakres obowiązków magazyniera jest dość szeroki albo pod jego poleceniami znajdzie się inna osoba bądź osoby, to wynagrodzenie powinno automatycznie wzrosnąć. Jeżeli natomiast w danym przedsiębiorstwie magazynier będzie odpowiadał jedynie za rozładowywanie dostaw, to ta pensja będzie do tego dopasowana, czyli odpowiednio niższa.

Wstecz