Praca jako opiekun osoby starszej w Niemczech – co musisz wiedzieć?

11.10.2019

Praca jako opiekun osoby starszej w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Coraz więcej Polaków szuka pracy zagranicą. Zarobki u naszych zachodnich sąsiadów są bowiem nieporównywalnie lepsze. Bardzo popularną posadą jest opiekun osoby starszej. Bez trudu można znaleźć firmy, które pośredniczą i pomagają zdobyć najpierw zawód i niezbędne umiejętności, a następnie samo zatrudnienie na miejscu.

Na czym polega praca opiekunki w Niemczech?

Niemcy zdają sobie doskonale sprawę z tego, że są narodem starzejącym się, jak większość krajów europejskich. Od bardzo dawna funkcjonuje tam doskonały system, który zapewnia im na starość godziwą emeryturę i odpowiednią opiekę. Opiekunka osoby starszej w Niemczech może więc zostać zatrudniona w specjalnej placówce – tak zwanym domu seniora lub po prostu w warunkach domowych. Rodziny chętnie zatrudniają takie opiekunki na stałe, aby mieć możliwość wyjścia z domu, czy wyjazdu.

Opieka w Niemczech polega przede wszystkim na wykonywaniu podstawowych czynności i zabiegów higienicznych. Wiele zależy oczywiście od tego, w jakim stanie zdrowia znajduje się obecnie pacjent. Bywa, że sam nie jest w stanie jeść, czy się wykąpać, ale niekiedy taka opiekunka skupia swoją działalność po prostu na zapewnieniu towarzystwa i rozmów. Zwykle opiekun mieszka w tym samym domu, co jego pacjent i spędza z nim całe dni. Poza pensją, otrzymuje również darmowy nocleg oraz wyżywienie.

Jak zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech?

Praca opiekuna może zapewnić całkiem godziwe warunki. Przede wszystkim, decydują się na jej podjęcie polskie pielęgniarki, które mogą w ten sposób zwielokrotnić swoją pensję. Okazuje się jednak, że opieka seniora w Niemczech nie wymaga kierunkowego wykształcenia. Wystarczy skończyć specjalny kurs w Polsce i można śmiało wyjeżdżać, ponieważ opiekunowie poszukiwani są przez cały rok.

Firmy, które oferują w Polsce pośrednictwo pracy najczęściej w swojej ofercie mają również kursy, które przygotowują do pracy opiekuna. Trzeba nauczyć się wielu różnych czynności, ale najważniejsza jest oczywiście nauka języka. Praca opiekuna osoby starszej wymaga znajomości podstawowego słownictwa. Trzeba umieć się komunikować i znać najważniejsze terminy związane z ciałem człowieka, zdrowiem i medycyną. Całej reszty słownictwa opiekunowie uczą się bardzo szybko po przyjeździe, ponieważ są do tego zmuszeni sytuacją. Każdy opiekun osoby starszej przyznaje, że większości języka nauczył się już na miejscu, kiedy musiał się nim posługiwać w codziennych sytuacjach.

Kto może zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech?

Duże zainteresowanie nie oznacza wcale, że każdy może zostać opiekunem prosto z ulicy. Jest to trudna praca Opieka Niemcy wymaga podstawowej kultury osobistej, ale również sprawności fizycznej. Bardzo często osoby starsze ważą więcej, a opiekun musi pomóc im załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, czy myć je i przenosić. Najlepiej, aby każda osoba planująca rozpoczęcie kariery poświęciła czas na wzmocnienie swojego organizmu. Kluczowy jest tu kręgosłup, którego mięśnie trzeba wzmacniać regularnie.

Poza tym, opiekun osoby starszej musi być osobą komunikatywną. Jego rola to nie tylko opieka, ale również dotrzymanie towarzystwa. Bywa, że senior jest w naprawdę dobrym stanie i potrzebuje kogoś, z kim będzie mógł miło spędzać czas i rozmawiać o różnych sprawach. Dzisiaj opiekunami najczęściej zostają kobiety, ale tendencja ta zaczyna się nieco zmieniać. Coraz częściej na podjęcie takiego zawodu decydują się również osoby młode, które chcą się dorobić i ugruntować swoją pozycję. W Polsce na podobnym stanowisku zarabiają niestety dużo mniej.

Jak wygląda kurs na opiekuna osoby starszej?

Osoby, które nie posiadają kierunkowego wykształcenia powinny zapisać się na kurs, który organizowany jest kilka razy do roku w większości miast. Przygotowuje on doskonale do pełnienia roli opiekuna. Na kursie uczestnicy uczą się, czym zajmują się opiekunki w Niemczech i jakie są wobec nich wymagania. Dodatkowo, mają szansę poznać podstawową wiedzę z zakresu medycyny i dietetyki. Trzeba nauczyć się podstawowych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych.

Najważniejszą kwestią jest jednak nauka języka. Trzeba poznać go przynajmniej w stopniu komunikatywnym, aby móc rozmawiać ze swoim pacjentem i jego rodziną. Poza tym, każdy opiekun musi sobie radzić samodzielnie w obcym kraju – robić zakupy, czy załatwiać formalności w urzędach. Kurs kończy się następnie egzaminami. Trzeba potwierdzić znajomość podstaw języka, jak również wykonać ćwiczenia praktyczne związane z pielęgnacją seniora.

Osoby, którym uda się ukończyć kurs z wynikiem pozytywnym, mają możliwość podjęcia pracy opiekuna w Niemczech. Agencja sama załatwia za nie większość formalności. Trzeba się jednak liczyć z tym, że podejmując zatrudnienie w taki sposób oddaje się część swojego comiesięcznego wynagrodzenia agencji, która organizowała wyjazd. Większość osób decyduje się jednak na taki krok, ponieważ zależy im na uczciwej pracy, a zarobki są na tyle wysokie, że można część z nich oddać.

Wstecz