Praca na etacie czy własna firma - co bardziej korzystne?

01.11.2019

Praca na etacie czy własna firma - co bardziej korzystne?

Grono ludzi zastanawia się co będzie dla nich lepsze. Dylemat „własna działalność gospodarcza czy etat?”, rozwiązać można poprzez dokładną analizę wszystkich zalet i wad obu form uregulowania prawnego pracy. Przede wszystkim pod lupę należy wziąć zysk oraz poniesione koszty. Przeprowadzony bilans ułatwi podjęcie decyzji.

Działalność gospodarcza a etat - formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Istnieje kilka rodzajów prowadzenia działalności gospodarczej. Rodzaje te różnią się między sobą między innymi:

 • wysokością kapitału potrzebnego na start,
 • zakresem odpowiedzialności za zobowiązania,
 • urzędem, w którym załatwiamy niezbędne formalności,
 • strukturą reprezentacji firmy,
 • rodzajem prowadzenia księgowości,
 • opodatkowaniem.

W zależności czym chcemy się zajmować, należy dobrać odpowiedni rodzaj działalności. Do wyboru mamy samozatrudnienie, czyli indywidualną działalność gospodarczą, spółki cywilne oraz spółki handlowe. Nadmienić należy, że nie ma tu całkowitej dowolności. Niektóre rodzaje prowadzenia działalności muszą być zarejestrowane w określonej formie. Jak sprawdzić czy praca na własnej działalności, którą chcemy podjąć podlega specjalnym wymogom? W sieci znaleźć można wyszukiwarkę kodów PKD, przydzielonych konkretnym formom działania. Przy każdym z kodów znajdują się wytyczne, które pomogą nam w wyborze.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czyli samozatrudnienie, nie jest trudna w prowadzeniu, mogą się jej podjąć osoby fizyczne, wymaga rejestracji w CEIDG. Kapitał minimalny nie jest w tym przypadku wymagany. Przedsiębiorca reprezentuje i odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania z tytułu prowadzenia działalności, jest podatnikiem PIT i może być podatnikiem VAT. Natomiast w nazwie musi firmy musi się znaleźć imię i nazwisko przedsiębiorcy. Księgowość prowadzona może być w oparciu o trzy formy opodatkowania. Pierwsza to opodatkowanie na zasadach ogólnych, tutaj do wyboru jest podatek liniowy, skala podatkowa oraz książka przychodów i rozchodów. Następnie do wyboru mamy ryczałt oraz kartę podatkową. Wybór opodatkowania powinien nastąpić po przeanalizowaniu jaka forma opodatkowania jest dla nas najlepiej opłacalna.

Spółki mają o wiele bardziej złożoną formę. Do założenia muszą przystąpić minimum dwie strony, którymi są osoby fizyczne lub prawne. Odpowiedzialność za zobowiązania rozłożona jest między nimi, gdzie odpowiadają przeważnie majątkiem wspólnym oraz każdy z osobna własnym. Niektóre formy spółek muszą być wpisane do KRS.

Działalność gospodarcza a etat – wady i zalety zatrudnienia na etacie

Praca na etacie zapewnia nam komfort psychiczny, nie musimy się przejmować sprawami urzędowymi, na koncie pojawia się comiesięczne wynagrodzenie na stałym poziomie. Pracodawca opłaca za nas wszelkie składki jakie obowiązują każdego pracownika, co prawda składki te są częścią naszego wynagrodzenia, jednak nie interesują nas w tym momencie żadne papierkowe czynności. Ponadto w miarę swoich możliwości pracodawca musi zapewnić nam dostęp do wszelkiego rodzaju doskonalenia oraz zagwarantować możliwość ewentualnego awansu a za dni urlopowe jesteśmy wynagradzani. Jesteśmy chronieni kodeksem pracy, w którym znajdują się przepisy prawa pracy, gwarantujące ochronę pracowników. Praca na etacie może być jednak uciążliwa dla osób samodzielnych, kreatywnych, lubiących samemu decydować o swojej pracy. Na etacie jesteśmy uzależnieni od pracodawcy i zawsze będziemy musieli się w pewnych obszarach dostosowywać.

Działalność gospodarcza a etat – co bardziej korzystne?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Własna działalność i praca na etacie, tak bardzo różnią się między sobą, że konieczne jest dokładne zastanowienie się. Czynniki, na które należy zwrócić uwagę to:

 • Jakie predyspozycje osobowościowe posiadamy?
 • Jaki rodzaj pracy chcemy wykonywać?
 • Jakie motywacje nami kierują?
 • Ile chcemy zarabiać?
 • Ile godzin dziennie chcemy pracować?

Wybór pomiędzy działalnością gospodarczą a etatem nie jest aż tak oczywisty dla każdego. Predyspozycje osobowościowe, przydatne w prowadzeniu własnej działalności, oznaczają między innymi poziom naszej odpowiedzialności, chęć bycia niezależnym, efektywność pod wpływem stresu, determinację w działaniu, silną wolę, chęć doskonalenia się. Jeżeli nie posiadamy takich, to etat wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Etat nie jest także rozwiązaniem przy wszystkich interesujących nas zajęciach. Chcąc na przykład zająć się sprzedażą rękodzieła, które wytworzymy, trzeba pomyśleć o samozatrudnieniu. Bardziej korzystne będzie dla nas prowadzenie działalności jeżeli chcemy być w pełni decyzyjni, jeżeli interesuje nas tylko nieregulowany czas pracy. Własna działalność gospodarcza nie jest dla osób, które przerażają się formalnościami czy dużą ilością obowiązków. Etat i własna działalność dają nam możliwość dopasowania formy zatrudnienia do naszych preferencji, jednak ważne jest także aby w ślad za spełnieniem szły również zyski. Niestety, czasami mimo ogromnych chęci, na wybranej działalności nie jesteśmy w stanie zarobić godziwych pieniędzy.

Wstecz