Praca stacjonarna i zdalna - plusy i minusy

21.03.2020

Praca stacjonarna i zdalna - plusy i minusy

Chociaż technologia sprawia, że praca zdalna staje się coraz bardziej wykonalna, często firmy i tak uznają, że utrzymywanie pracowników na miejscu jest bardziej skuteczne.

Istnieją znaczne wady pracy zdalnej i równie znaczące zalety pracy w biurze. Odwrotnie jest podobnie – praca w biurze też ma liczne wady, jak i zdalna zalety. Zatem warto pochylić się nad tematem nieco bardziej i raz na zawsze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy praca stacjonarna czy zdalna jest lepszym rozwiązaniem.

Zdalnie czy stacjonarnie – skąd dylemat?

Czy firmy powinny zezwalać pracownikom na pracę w domu, przez jakiś czas czy może to być stały scenariusz pracy? W końcu dzięki możliwościom komunikacji w erze cyfrowej - od przesyłania materiałów za pośrednictwem poczty e-mail lub skrzynki nadawczej po tanie telekonferencje i wideokonferencje - stare powody, dla których pracownicy codziennie dojeżdżali do biura, zdają się nie mieć już zastosowania.

Pojawia się więc pytanie: dlaczego nie wyeliminować czasu dojazdów do pracy, zaoszczędzić powierzchnię biurową i koszty oraz pracować zdalnie? Są to przykładowe argumenty zwolenników pracy zdalnej, a wiele postępowych firm, zwłaszcza firmy internetowe zawsze będące w czołówce innowacyjnych praktyk pracy, zdają się przekonywać do takiego podejścia.

Pytanie brzmi, czy praca zdalna jest naprawdę bardziej wydajna i produktywna? Wielu menedżerów i właścicieli firm ma pewne wątpliwości – które zostały do pewnego stopnia potwierdzone, gdy kilka czołowych firm specjalizujących się w komunikacji cyfrowej, zrezygnowało z modelu pracy zdalnej. Czas rozstrzygnąć dylemat, ważąc wady i zalety każdej możliwości.

Dlaczego warto pracować zdalnie?

Praca zdalna usuwa zakłócenia, które mogą się pojawić w biurze. Jeśli potrzebujesz kontrolowanego środowiska i ograniczonej interakcji z innymi ludźmi, aby być produktywnym, możesz rozważyć ubieganie się o stanowisko zdalne. Jest to świetny sposób na:

  • zwiększenie wydajności,
  • ograniczenie wydatków operacyjnych.

Oczywiście, jeśli w ten sposób pracują ludzie z takimi predyspozycjami. Elastyczne godziny pracy – to kolejna zaleta. Dzięki elastycznym godzinom możesz wykonywać w swoim życiu wiele pilnych obowiązków (takich jak naprawa samochodu lub zabieranie dzieci do szkoły), które byłyby trudniejsze do wykonania, gdy jest się w biurze od 8-16. Posiadanie czasu na zajęcie się obowiązkami życiowymi generuje mniejszą ilość stresu i może przynieść większe zadowolenie z kariery. Pracodawcy, umożliwiając pracownikom pracę w elastycznych godzinach, mogą zwiększyć wskaźnik zatrzymania pracowników, co również zwiększa produktywność firmy.

Jednak jedną z koronnych zalet, która przekonuje pracodawców do zezwolenia na taką formę pracy jest oszczędność czasu i pieniędzy. Eliminując codzienne dojazdy do pracy, potencjalnie oszczędzasz tysiące złotych rocznie na biletach lub na parkingu. Każdego roku oszczędzasz również setki godzin czasu dojazdów.

Możesz wykorzystać ten czas na:

  • odstresowanie się,
  • czytanie książki,
  • płacenie rachunków,
  • uczenie się nowych umiejętności,
  • robienie czegokolwiek innego.

Wiele osób korzysta z tego czasu, aby dążyć do realizacji wymarzonego przedsięwzięcia biznesowego. W porządku – teraz czas na wady pracy zdalnej.

Ciemna strona pracy zdalnej

Jeśli pracujesz zdalnie, nie masz okazji współpracować z kolegami. W zależności od pracy może to być plus lub minus. U niektórych może to rozpraszać uwagę i zmniejszać produktywność, ale dla innych praca w zatłoczonym biurze to świetny sposób na poznanie nowych ludzi i przyjaciół. A kiedy spotykasz innych ludzi, może pojawić się wspaniała współpraca. Współpraca może również pomóc w osiągnięciu celów pracy bardziej efektywnie i wydajnie.

Jest jeszcze coś takiego jak: bezpieczeństwo cybernetyczne. Podróżowanie zawsze stanowi potencjalne zagrożenie. Jeśli pracujesz zdalnie, możliwe, że narażasz wrażliwe informacje na ryzyko. Niezabezpieczone sieci publiczne w niezabezpieczonych hotelach i portach lotniczych dają podsłuchującym możliwość monitorowania Twojej aktywności online.

Dlaczego warto pracować tradycyjnie?

Główną zaletą jest spotkanie „twarzą w twarz” - komunikacja jest lepsza, bo można wiele czytać z niuansów mimiki, gestów, mowy ciała, a nawet tonu głosu. Tego nie można za pośrednictwem wiadomości e-mail. W rzeczywistości e-mail może łatwo zostać źle zinterpretowany. Tutaj praca tradycyjna ma sporą przewagę.

Dodatkowo, współpraca w jednym otoczeniu oznacza ekspozycję na doświadczonych współpracowników, co przekłada się na większy rozwój osobisty. Nie wspominając o tym, że pracownicy biurowi czują się bardziej jak członkowie zespołu, co prowadzi do większej lojalności wobec firmy.

Co z minusami pracy tradycyjnej?

Jeśli zastanawiasz się dla kogo praca zdalna podpowiadamy: jeżeli Twoja praca wymaga koncentracji i ciszy, życzmy powodzenia, jeśli realizujesz ją w tradycyjnym biurze. Nawet jeśli nie przeszkadza Ci hałas, czy zastanawiałeś się, czy siedzenie przez osiem godzin dziennie jest dobre dla Twojego ciała? Co z wpływem długich dojazdów do pracy na środowisko? To właśnie są niekwestionowane minusy pracy tradycyjnej, które należy podkreślić.

Wstecz