Praca z rodziną - jak bezpiecznie połączyć relacje zawodowe i prywatne?

25.09.2019

Praca z rodziną - jak bezpiecznie połączyć relacje zawodowe i prywatne?

Czy prowadzisz firmę ze współmałżonkiem, rodzeństwem lub dziećmi? Jeśli tak, na pewno dobrze wiesz, że praca z rodziną może mieć dwa oblicza. Z jednej strony jest to znany fakt, że biznes rodzinny może być wspaniałym pomysłem na sukces, a z drugiej – ma destrukcyjną odsłonę. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zachować równowagę między biznesem a rodziną - czytaj dalej!

 

Praca z rodziną – czy da się to połączyć?

 

Możliwość rozdzielenia pracy i życia osobistego jest czynem, który wielu uważa za trudny do przejścia od teorii do praktyki. Zwłaszcza jest to opinia tych, którzy mają własny biznes. Relacje rodzinne i biznesowe mogą często ulec rozmyciu, a praca poza godzinami pracy może stać się częścią codziennej rutyny. Co gorsza, liczne badania przeprowadzone w tematyce „praca a rodzina” pokazują, że zbyt często to prawda.

Aby przyjrzeć się bliżej temu aspektowi, w pierwszej kolejności warto baczniej spojrzeć na presje, z jakimi spotykają się właściciele firm, od utrzymania balansu między życiem prywatnym i biznesowym po to, jaki wpływ może mieć firma rodzinna na prywatne, ale i profesjonalne relacje.
 

Okazuje się, że zbyt wielu właścicieli firm traci wskazaną harmonię. Znacząca większość twierdzi też, że ich małżonek pracuje również w ich firmie lub nie ma innej formy dochodu, co de facto sprawia, iż jest częścią biznesu. Chociaż bez wątpienia często takie prowadzenie biznesu może nieść naprawdę pozytywne skutki, równocześnie może to wywierać dużą presję na pojedynczą rodzinę, pod wieloma względami.

 

Najczęściej praca z rodziną może wpływać na aspekty:

 

  • finansowe
  • emocjonalne
  • psychiczne

 

Utrzymanie biznesu w rodzinie często może wydawać się bezpiecznym sposobem na rozwój firmy, ale może również utrudniać zarządzanie niektórymi sytuacjami w późniejszym okresie. Ponieważ rodzinne firmy są często tworzone przez rodzeństwo lub rodziców i dzieci, mogą pojawiać się problemy, gdy firma przechodzi przez pokolenia pod względem udziałów, sukcesji i odwiecznego dylematu między przedsiębiorczością a prawem autorskim. Czasem problematyczne okazują się nawet kwestie takie jak zatrudnianie po znajomości jak na przykład zatrudnienie syna w firmie.

 

Jednak okazuje się, że praca z rodziną może się udać. Jednak trzeba do tego zdrowo podejść już na samym początku. Zakładając firmę, należy wziąć pod uwagę dodatkową warstwę zarządzania, aby cała waga nie spoczywała na barkach jednego członka rodziny. Stworzenie modelu, który z powodzeniem będzie działał bez Ciebie i / lub zaangażowania małżonka, przynajmniej przez krótki czas, pozwoli Ci na to, że będziesz miał pewność, że możesz sobie pozwolić na to, by odciąć się od pracy i firmy, aby poświęcić czas potrzebny na osiągnięcie zdrowej równowagi.

 

Praca z rodziną – jak znaleźć równowagę?

 

Przedsiębiorcy muszą móc sobie pozwolić na możliwość odcięcia się od pracy, aby znaleźć równowagę. To nie wszystko – taki czas na „wyłączenie się” ma kluczowe znaczenie również dla Twojego zdrowia, a także kondycji Twojej firmy. Członkowie rodzin pracujących razem muszą nawzajem zachęcać się do takiego zachowania, a nie przynosić pracę do domu i pozwolić jej zdominować rozmowę we wszystkich momentach dnia. Ustalenie panujących w domu zasad, takich jak pozostawienie telefonu służbowego w samochodzie, pomoże rodzinie oddzielić te dwa światy. Wtedy zaczyna się okazywać, że odpowiedź na pytanie o to, czy można zatrudnić rodzinę w firmie, staje się łatwiejsza do udzielenia.

W miarę upływu pokoleń ludzie stają się coraz lepsi w umiejętności rozdzielania życia prywatnego i zawodowego, ale praca z rodziną to również i inne problemy. Czasem to w rodzinie wyzwaniem staje się przekazanie władzy decyzyjnej i zaufania zespołowi, który składa się z członków rodziny. Jest to szczególnie trudne, jeśli „szef” będący zwykle głową rodziny jest zdania, że żona, czy syn nie są w stanie zrobić tego czy tamtego tak dobrze, jak on/ona.

Mała uwaga! Praca z rodziną wymaga tego, by zaufać - a odmawianie zespołowi możliwości uczenia się i rozwoju powstrzyma firmę na dłuższą metę. Może to być trudne do zaakceptowania, ale nawet jeśli praca wykonywana przez innych nie jest w 100% taka, jak Ty byś to zrobił, przekazanie jej na barki kogoś innego, daje możliwość skupienia się na większych kwestiach, takich jak:

 

  • strategia
  • kierownictwo
  • inwestycje

 

Jednocześnie Twój zespół korzysta z nowych możliwości rozwoju, które będą napędzać rozwój firmy w przyszłości, na czym skorzysta i rodzina i biznes.

 

Praca z rodziną – komunikacja to podstawa!

Nawet jeśli Twój małżonek lub inny członek rodziny nie pracuje bezpośrednio w firmie, prawdopodobnie nadal będzie miał na nią mniejszy bądź większy wpływ. Wielu właścicieli firm twierdzi, że najpierw szuka wsparcia od rodziny w sprawie decyzji związanych z ich działalnością. Chociaż rodzinę należy postrzegać jako istotne źródło wsparcia dla firmy, nie powinna ona stanowić jedynej ani głównej warstwy doradczej.

Omawianie stresorów i obaw z członkami rodziny może być bardzo pozytywne i na pewno będzie miało cenny wkład w to, jak ostatecznie praca z rodziną będzie się układać, a biznes prosperować. Nic jednak nie zastąpi bezstronnego głosu rozsądku, który naprawdę może pochodzić tylko od kogoś bezstronnego. Osoba z zewnątrz może zadawać obiektywne pytania, o których być może nie pomyślałeś, lub kwestionować sposób, w jaki robisz rzeczy w sposób, którego mogłeś nie wziąć pod uwagę. 

Wstecz