Rozwój osobisty i jego wpływ na życie zawodowe

10.11.2019

Rozwój osobisty i jego wpływ na życie zawodowe

Większość osób naturalnie podchodzi do chęci rozwoju zawodowego, jednakże nie zdają sobie sprawy, że powinno to iść w parze z rozwojem osobistym. Rozwój zawodowy i osobisty powinny być ze sobą sprzężone, dzięki czemu większość z nas żyłoby w zdecydowanie mniejszej frustracji.

 

Rozwój zawodowy – czym jest?

 

Indywidualna ścieżka rozwoju zawodowego każdego z nas nie musi się znacznie różnić. Każdy pracownik, któremu zależy na pracy i chce się w niej rozwijać, powinien dbać zarówno o poszerzanie swojej wiedzy, jak i trenowanie umiejętności, które posiada w mniejszym lub większym stopniu rozwinięte. Rozwój zawodowy pracownika to długotrwały, pracochłonny proces, który powinien być dobrze zaplanowany. Nie zawsze możliwe będzie rozwinięcie wszystkich pożądanych aspektów, dlatego warto dowiedzieć się już wcześniej, czy jesteśmy w stanie poświęcić na swój zaplanowany rozwój zawodowy wystarczającą ilość czasu. Więc co to jest rozwój zawodowy? Krótko mówiąc, jest to droga do stania się lepszym, bardziej kompetentnym i dokładniejszym pracownikiem na przestrzeni miesięcy, lat, a nawet całego życia.

 

Jeżeli zdecydowaliśmy, że chcemy pozostać w danej firmie, a nasze kompetencje można by podnieść, warto zastanowić się nad:

  • kierunkiem rozwoju,
  • obszarem rozwoju,
  • formą rozwoju.

 

Wiele osób już w trakcie lub zaraz po studiach wie, co chce ze swoją karierą robić, ale dopiero faktycznie zdobyte stanowisko pracy precyzuje te nasze oczekiwania i wtedy właśnie zdajmy sobie sprawę naprawdę, w którym kierunku powinniśmy podążać. Jeśli obraliśmy kierunek naszego rozwoju i wiemy już, że dążymy do bycia liderem, to nie pozostaje nic innego jak określić obszar, po którym będziemy się poruszać. Obszar rozwoju zawodowego to zakres, w którym chcemy zwiększać poziom swoich kompetencji. Ostatnim ważnym do omówienia tematem jest forma rozwoju. W zależności od rodzaju pracy, jaki wykonujemy lub chcemy wykonywać, potrzebne nam będą różnego rodzaju szkolenia, kursy lub wręcz studia. Nie zawsze droga na skróty będzie pomysłem rozsądnym – zdobycie odpowiedniej wiedzy wcale nie musi być szybkie i proste.

 

Rozwój zawodowy – czym różni się od rozwoju osobistego?

 

Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa nasz rozwój osobisty? Otóż każdy z nas, bardziej lub mniej świadomie rozwija się i z każdym dniem staje się odrobinę innym człowiekiem. Wpływają na to zarówno ludzie otaczający nas na co dzień, jak i wszelkie elementy życia codziennego. Warto wiedzieć, że to rozwój osobisty, nie zawodowy, wpływa na zwiększenie naszej życiowej motywacji. Każdy pracodawca życzyłby sobie mieć tylko zmotywowanych pracowników, których zdecydowanie łatwiej będzie nakłonić do rozwoju zawodowego.

 

Rozwój osobisty można pogłębiać na wielu płaszczyznach. Będzie to między innymi:

  • zwiększanie samoświadomości,
  • poprawa jakości życia,
  • rozwój talentów i silnych stron charakteru,
  • zwiększanie wynagrodzenia za swoją pracę,
  • pokonywanie ograniczeń i przeszkód.

 

Jasne jest to, że podczas rozwoju osobistego stwarzamy sobie doskonałe warunki do rozwoju zawodowego.

 

Rozwój zawodowy – od czego zacząć?

 

Dobrze, wiemy już, że chcemy się rozwijać zawodowo w określonym kierunku i na danym obszarze. Od czego więc powinniśmy zacząć? Rozwój zawodowy człowieka ściśle wiąże się z miejscem jego pracy i w dużej mierze zależy od przychylności pracodawcy. To od zwierzchnika bowiem zależy, na ile będziemy sobie mogli pozwolić w kwestii kursów doszkalających. Pracownik powinien wyjść z inicjatywą – nikt tego za niego nie zrobi – jednakże to pracodawca może tę inicjatywę zatwierdzić bądź nie. Jeżeli dostaniemy zielone światło i będziemy mieć możliwość skorzystania z kursów tematycznych lub z dofinansowania dodatkowych studiów, to wszystko ok. Jednak możemy dostać również odpowiedź odmowną, co wtedy? Wtedy powinniśmy działać.

 

Biorąc pod uwagę, że teoretycznie obowiązkiem pracownika jest rozwój zawodowy definicja tego określenia powinna wyglądać odrobinę inaczej niż to, jak faktycznie wygląda. Rozwój zawodowy to według Internetu i powszechnie głoszonych zasad podnoszenie swojej wartości, jako pracownika. Prościej rzecz ujmując, jest to zwiększanie poziomu kompetencji. Teoretycznie naszemu pracodawcy powinno to bardziej niż odpowiadać – dzięki temu przecież zyskuje się lepiej i szybciej wykonaną pracę, co w większości przypadków przekuwane jest na wyniki finansowe. Niestety niektórzy pracodawcy wydają się bać tego trendu – być może ze względu na strach przed przymusem zasłużonej podwyżki dla rozwojowego pracownika?

 

Na szczęście dla rynku pracy takich pracodawców jest coraz mniej. W Internecie krążą nawet doskonale porównania między szefem a prawdziwym leaderem. Pracodawca żądający, niecierpliwie wymagający i niedający w zamian żadnej pozytywnej motywacji to „szef”. Właściciel firmy, który dba o swoich pracowników to leader, partner i osoba, na której można się wesprzeć. To też osoba, której na Tobie zależy, ponieważ to Ty tworzysz jej firmę i umożliwiasz jej funkcjonowanie. Dobrze, że większość właścicieli firm o tym wie. Pozostali szybko się zorientują, że wiedzieć powinni.

Wstecz