W jaki sposób rekrutować pracowników?

19.09.2019

W jaki sposób rekrutować pracowników?

Procesy rekrutacji i zatrudniania zmieniły się znacznie, dzięki technologii i nadal ewoluują w odpowiedzi na zmieniającą się popularność różnych platform internetowych.

 

Proces rekrutacji i selekcji pracowników
 

Zatrudnienie odpowiedniego pracownika to trudny proces. Zatrudnienie niewłaściwego pracownika jest kosztowne dla środowiska pracy i czasochłonne. Z drugiej strony, zatrudnienie odpowiedniego pracownika, zwróci Ci:

  • produktywność pracowników
  • udane stosunki pracy
  • pozytywny wpływ na całe środowisko pracy


Zatrudnienie odpowiedniego pracownika poprawia Twoją kulturę pracy i tworzy wysokie morale pracowników, pozwala na pozytywne planowanie przyszłościowe i osiąganie ambitnych celów. Zapewnia również, że maksymalnie wykorzystujesz czas i energię, które Twoi pozostali pracownicy inwestują w relacje z nowym pracownikiem. Dlatego nic dziwnego, że rekrutacja pracowników jest to w rzeczywistości kosztowny i emocjonalny proces.

Nie jest to wyczerpujący przewodnik po zatrudnianiu, ale kroki te są kluczowe przy zatrudnianiu pracownika. Jeśli potrzebujesz wiedzieć jak dokładnie wyglądają współczesne metody rekrutacji pracowników i chcesz poznać ten proces krok po kroku, rozważ poszerzenie swojej wiedzy na specjalnych kursach bądź skorzystanie z profesjonalnej agencji zajmującej się pośrednictwem pracy. Niemniej jednak poniższy wykaz pomoże Ci odnieść sukces w zatrudnianiu pracowników.

Zatrudnienie pracownika – określenie stanowiska

Zatrudnienie odpowiedniego pracownika rozpoczyna się od analizy pracy. Analiza pracy umożliwia zebranie informacji na temat obowiązków, niezbędnych umiejętności, wyników i środowiska pracy na danym stanowisku, co ostatecznie też wpływa na metody rekrutacji jakie obierzesz w całym procesie.

Informacje z analizy pracy mają fundamentalne znaczenie dla opracowania opisu pracy dla nowego pracownika. Opis stanowiska pomaga zaplanować strategię rekrutacyjną dotyczącą zatrudnienia odpowiedniego pracownika.

 

Strategia rekrutacji pracowników

Mając pod ręką opis stanowiska, zorganizuj spotkanie dotyczące planowania rekrutacji, w którym kluczowi pracownicy będą brać udział. Menedżer ds. Zatrudnienia ma kluczowe znaczenie dla planowania tego, jak będzie wyglądała cała rekrutacja pracowników/pracownika. Na tym spotkaniu Twoja strategia rekrutacyjna jest planowana i rozpoczyna się jej realizacja. Zespoły, które często współpracowały przy zatrudnianiu pracownika, często mogą wykonać ten krok za pośrednictwem poczty elektronicznej, czego zresztą wymagają nowoczesne metody rekrutacji pracowników.

 

Rekrutacja pracowników – czym właściwie jest?

 

Faza rekrutacji w procesie ma miejsce, gdy firmy starają się dotrzeć do puli kandydatów. W tym momencie firmy korzystają z ogłoszeń o pracę na firmowych i zewnętrznych stronach internetowych, a także zasobów na kampusach uniwersyteckich i mediach społecznościowych, aby dotrzeć do potencjalnych kandydatów.

Osoby ubiegające się o pracę, które odpowiedzą na wysiłki związane z rekrutacją, są następnie sprawdzane pod kątem kwalifikacji celem przejścia do następnego etapu procesu rekrutacji. Tutaj proces sprawdzania może obejmować różne metody rekrutacji i selekcji pracowników np. rozmowę kwalifikacyjną. Poza tym pracodawcy mogą sprawdzić pochodzenie potencjalnych pracowników, a także sięgnąć do referencji przed przystąpieniem do procesu rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Pasywna vs. aktywna rekrutacja

Pasywna rekrutacja pracowników

W niektórych przypadkach pracodawcy rekrutują pasywnie, co oznacza, że robią niewiele więcej niż :

  • publikacja ofert na stronach firmowych
  • czekanie, aż kandydaci znajdą oferty i złożą podanie

Takie firmy często nie muszą robić nic innego z powodu dużej liczby otrzymywanych aplikacji, dlatego jeśli chodzi o różne sposoby rekrutacji wiele firm korzysta właśnie z tego rodzaju rozwiązań.Aktywna rekrutacja pracowników

Inne firmy stawiają na inne etapy selekcji pracowników, co oznacza, że aktywnie rekrutują kandydatów.

Aktywna rekrutacja do pracy może wyglądać w następujący sposób:

  • nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi pracownikami
  • angażowanie kandydatów poprzez targi pracy,
  • odwiedzanie kampusów uniwersyteckich
  • zamieszczanie postów na zewnętrznych stronach internetowych
  • stosowanie innych kreatywnych środków

 

Czasami może to nawet obejmować proszenie obecnych pracowników firmy o udostępnianie ofert pracy w mediach społecznościowych. Nawet jeśli firmy otrzymają wiele wniosków, chcą mieć pewność, że docierają do najlepszych kandydatów - w tym tych, którzy być może nie szukają pracy, ale mogą być zainteresowani, gdy pojawi się odpowiednia okazja.


Rekrutacja pracowników na firmowej stronie www

 

Wiele dużych korporacji ma więcej kandydatów niż jest w stanie zatrudnić, więc nie ma potrzeby stosowania aktywnej rekrutacji celem poszukiwania nowych kandydatów do pracy. Mimo to mają sekcję „Kariera” na swojej stronie internetowej zawierającą informacje o pracy, świadczeniach, kulturze firmy, stażach i poradach na temat tego, jak to jest dla nich pracować. Kandydaci mogą składać wnioski online, przesyłając, kopiując i wklejając lub korzystając z kreatora, aby umieścić swoje CV w systemach kandydatów danej firmy.

Wstecz