Zawód coach- na czym polega taka praca?

19.08.2019

Zawód coach- na czym polega taka praca?

Akredytowani trenerzy rozwoju osobistego, zwani także coachami, to profesjonaliści, którzy specjalizują się w pomaganiu ludziom w osiągnięciu konkretnych celów i pokonywaniu przeszkód w rozwoju osobistym. Każda osoba uprawiająca zawód coach wie, że te cele mogą być związane z dowolnym obszarem rozwoju osobistego.

 

Jak zostać coachem?

Aby zostać renomowanym trenerem rozwoju osobistego, należy ukończyć akredytowany program szkoleniowy i uzyskać poświadczenie coachingowe.

 

Jak wygląda taki kurs coachingu?

Z racji tego, iż nie ma akredytującej ani regulującej organizacji rządowej dla trenerów rozwoju osobistego, każdy może powiedzieć, że uprawia zawód coach i jest trenerem rozwoju osobistego.

Niestety dużo wskazuje na to, że wiele osób, które zapewniają coaching szkolenia, tak naprawdę nie ma pojęcia, czym jest coaching - niektórzy trenerzy uzyskują „certyfikat” za bardzo ubogi trzygodzinny kurs. Renomowana organizacja szkolenia trenerów powinna zostać zatwierdzona przez odpowiednie instytucje.

 

Coach zawód - wymagane umiejętności

Specjaliści uprawiający zawód coach muszą posiadać określone cechy i umiejętności oraz odpowiednią osobowość do pracy. Ukończenie programu treningowego może pomóc ci zdobyć podstawową wiedzę na temat tych umiejętności, ale powinieneś już mieć niektóre z tych cech, jeśli myślisz o byciu takim zawodowcem.

 

Przede wszystkim coachowie muszą:

 • czerpać przyjemność z pracy z ludźmi i pomagania im w rozwiązywaniu problemów
 • mieć doskonałe umiejętności komunikacyjne
 • być dobrymi słuchaczami
 • mieć pozytywne i optymistyczne nastawienie
 • chcieć pozytywnie wpływać na życie swoich klientów
 • interesować się własnym rozwojem i rozwojem innych

 

Edukacja i trening

Chociaż możesz realizować się w zawodzie trenera rozwoju osobistego bez żadnego formalnego szkolenia, wskazane jest, aby chcąc profesjonalnie realizować zawód coach przejść oficjalne szkolenie w renomowanej organizacji, aby zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, których potrzebujesz.

Programy szkoleniowe są akredytowane. Można brać w nich udział zarówno w formie tradycyjnej, jak i poprzez kształcenie na odległość. Według ogólnokrajowych wytycznych takie dla trenerów rozwoju osobistego powinno obejmować określony zestaw kluczowych kompetencji, w tym zagadnienia z tematyki, takiej jak:

 • etyka
 • tworzenie relacji z klientem
 • skuteczna komunikacja
 • ułatwianie nauki i demonstrowanie wyników (na przykład poprzez wyznaczanie celów i osiąganie celów)

Szkolenie trenerów może trwać kilka miesięcy lub lat, w zależności od pożądanego poziomu wiedzy i celów organizacji.
 

Zawód coach: uwierzytelnianie umiejętności i kompetencji

Oprócz szkolenia musisz:

 • ukończyć określoną liczbę godzin bezpośredniego kontaktu z klientem pod nadzorem certyfikowanego trenera rozwoju osobistego
 • ukończyć egzamin, aby zostać certyfikowanym trenerem rozwoju osobistego

Jeśli uda Ci się przejść kolejno przez te wszystkie etapy - staniesz się certyfikowanym trenerem, a to jest kluczowe dla poinformowania opinii publicznej i Twoich klientów, że spełniłeś określone standardy zawodowe, aby spełniać się zawodowo jako trener rozwoju osobistego.

 

Zawód coach – jaki to ma sens?


Wszystko to prowadzi do tego, aby Klient mógł dowiedzieć się, gdzie chce być i jak się tam dostać. Klient musi dokładnie zdecydować, które cele najlepiej pozwolą mu pójść tam, gdzie chce być, ale to trener rozwoju osobistego opracowuje strategię ustalania celów. Wyznaczasz cele i określasz najlepsze działania, jakie możesz podjąć, aby to osiągnąć. Coaching rozwoju osobistego polega na pomaganiu w znalezieniu następujących aspektów:

 • Cel: odkrycie wartości, pasji i motywacji do tworzenia życia, którego się pragnie.
 • Moc: koniec walki z sobą i światem, a zamiast tego świadome przejście przez życie.
 • Rzeczywistość: określenie prawdy o tym, kim jesteś osobiście i zawodowo, coach pomaga pozbyć się życia z bloków, które uniemożliwiają w spełnianiu siebie i swoich pasji.
 • Relacje: rozwijanie swoich umiejętność łączenia się ze sobą i innymi ludźmi we wszystkich dziedzinach życia.
 • Autorytet: przejęcie kontroli nad swoim życiem i nauka tego, jak podejmować jasne decyzje.
 • Odwaga: użycie siły, aby podjąć działania w obliczu strachu.
 • Autentyczność: przeżywanie prawdy jako codziennej praktyki, nie tylko „wiedząc” lub „wierząc”, ale działając w ten sposób.

 

Trener rozwoju osobistego, uprawiający zawód coach, współpracuje ze swoimi Klientami we wszystkich dziedzinach życia. Pomaga zrozumieć, że każdy rozwój osobisty, który jest osiągany w jednym obszarze życia, rozciąga się na większość innych. Dlatego jeśli staniesz się jednym z takich trenerów, musisz być naprawdę bardzo zorientowany na osiągnięcia i wyniki.

Jako trener rozwoju osobistego najpierw zrozumiesz obecny stan swojego klienta, gdzie jest i gdzie chce być w przyszłości. Po przypisaniu strefy do określonego obszaru, który chce ulepszyć, podasz mu strategie postępowania. Będziesz niczym osobisty mentor, który będzie tam z nim na każdym kroku i pomoże pójść dalej. Będziesz wzorem do naśladowania!

Wstecz