Intensive Group

Szukasz pracy? Pomożemy CI w tym!
Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć wymarzone zajęcie

Wyślij do ns swoje CV a my pomożemy znależć prace dla Ciebie Wyślij swoje CV

Praca w Belgii

Belgia to kierunek coraz częściej wybierany przez Polaków poszukujących pracy za granicą. Atrakcyjne oferty przyciągają w tamte strony także pozostałych mieszkańców Europy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się stanowiska związane z administracją, popularne są również budownictwo, produkcja czy transport i logistyka, w których bez problemu znajdziemy oferty dotyczące zarówno pracy stałej, jak i sezonowej. Najkorzystniejsze warunki mogą wynegocjować osoby posługujące się płynnie językiem angielskim – niektóre stanowiska będą wymagały ponadto znajomości języka niderlandzkiego, francuskiego lub niemieckiego. Praca w Belgii może zaoferować szczególnie dużo przedstawicielom najbardziej poszukiwanych w danym regionie zawodów, między innymi pracownikom służby zdrowia czy specjalistów z branży budowlanej.

Praca Belgia – zarobki

Walutą obowiązującą w Belgii jest euro. Wysokość zarobków zależy nie tylko od stopnia wykwalifikowania, znajomości języka i charakteru zatrudnienia, ale także od tego, czy istnieje aktualnie wysokie zapotrzebowanie na specjalistów z określonej dziedziny. Praca w Belgii może zaoferować nam stosunkowo wysoką stawkę minimalną, czyli 1440€ miesięcznie – w pierwszym okresie zatrudnienia możemy liczyć na pensję wysokości między 1500€ a 2000€ miesięcznie. Nie należy jednak zapominać o stosunkowo wysokich podatkach – w przypadku zarobków nieprzekraczających 8 tysięcy euro stawka wynosi 25% i wzrasta wraz z kolejnymi progami zarobkowymi.

Warunki pracy w Belgii

Praca w Belgii i dotyczące jej reguły nie różnią się w znacznym stopniu od zasad panujących w naszym kraju – tydzień pracy jest krótszy o jedną godzinę. Osoby rozważające nadgodziny muszą być świadome, że ich liczba nie może przekroczyć 65 w ciągu 3 następujących po sobie miesięcy. Warto jednak rozważyć taką możliwość, bowiem stawka za każdą godzinę poza czasem pracy wynosi 150% standardowej stawki w ciągu tygodnia i aż 200% w niedziele oraz święta. Czas przysługującego nam urlopu to 24 dni w skali roku. Dochodzi do tego dodatkowo 10 dni świątecznych.

Praca w Belgii a koszy życia

Podczas gdy ten kierunek może wydawać się z perspektywy polskiego turysty stosunkowo drogi, sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy na miejscu czeka na nas praca Belgia w rejonach mniej popularnych wśród turystów nie musi wiązać się z tak wysokimi wydatkami jak na przykład sama Bruksela – różnice w cenach zakwaterowania czy posiłków są widoczne już na pierwszy rzut oka. Jak zatem kształtują się proporcje między zarobkami, jakie może zapewnić nam praca w Belgii, a kosztami życia? Na utrzymanie należy zarezerwować przynajmniej 500€ miesięcznie – tego rzędu wydatki zapewnią nam jednak stosunkowo skromne warunki życia. Przykładowo litr benzyny w Belgii kosztuje ok. 1,39€, a za obiad w restauracji zapłacimy nie mniej niż 20€ – w celu zaoszczędzenia warto postawić na komunikację miejską i przyrządzanie posiłków we własnym zakresie.

Praca Belgia – dlaczego warto

Głównymi powodami przemawiającymi za poszukiwaniem pracy w Belgii jest są jej stabilna sytuacja gospodarcza i wysokie zarobki – zwłaszcza z perspektywy mieszkańców naszego kraju. Możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy dotyczy obecnie specjalistów z najróżniejszych dziedzin, dzięki czemu wielu z nas zyskuje szansę na podreperowanie budżetu oraz rozwój i zdobycie cennego doświadczenia poza granicami kraju. Kwestie prawne związane z zameldowaniem i pracą w obrębie UE nie stanowią obecnie problemu, dlatego zamieszkanie i stała praca w Belgii, a tym bardziej podjęcie pracy sezonowej, leżą w zasięgu niemal każdego z nas.