Intensive Group

Szukasz pracy? Pomożemy CI w tym!
Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć wymarzone zajęcie

Wyślij do ns swoje CV a my pomożemy znależć prace dla Ciebie Wyślij swoje CV

Praca w Czechach

Kraj naszych południowych sąsiadów nie tylko stał się w ostatnich latach popularnym celem podróży, ale także kierunkiem poszukiwania nowych możliwości zarobkowych. Znalezienie dobrze płatnej pracy w Czechach zaczyna być dla Polaków coraz bardziej kuszącą alternatywą. Specjaliści z branży medycznej, elektrotechnicznej czy samochodowej prawie zawsze mogą liczyć na atrakcyjne oferty stałej pracy. Dodatkowym atutem będzie z pewnością znajomość języka, która otwiera przed emigrantami zupełnie nowe możliwości, jakie niesie ze sobą zagraniczna praca Czechy coraz częściej stają się obiektem zainteresowania międzynarodowych pośrednictw, dzięki czemu nie mamy dziś problemu ze znalezieniem pracy w ich obrębie.

Praca Czechy – zarobki

Pomimo stosunkowo niewysokiej płacy minimalnej (478€), wielu wykwalifikowanych pracowników z zagranicy może liczyć w Czechach na satysfakcjonujące zarobki w euro. Co więcej, odlicza się od nich niższy podatek niż w przypadku większości państw UE. Szczególnie atrakcyjnych dochodów mogą oczekiwać osoby zatrudniające się w większych miastach – muszą jednak nastawić się wówczas na nieco wyższe koszty zakwaterowania lub codzienne dojazdy. Praca w Czechach coraz liczniej przyciąga lekarzy, specjalistów z branży samochodowej oraz górników i hutników – zapotrzebowanie na pracowników wciąż rośnie, co wiąże się z obietnicą wyjątkowo atrakcyjnych ofert.

Warunki pracy w Czechach

Tydzień pracy w Czechach wygląda dokładnie tak jak w Polsce – obejmuje 40 godzin, z tą różnicą, że nie wlicza się w to codziennej przerwy obiadowej. Ewentualne nadgodziny nie powinny przekraczać 8 godzin w ciągu tygodnia i 150 w skali całego roku. Jeszcze inne ograniczenia w czasie dotyczą osób małoletnich – pracownicy, którzy nie ukończyli 16. roku życia, nie mogą poświęcać dodatkowemu zajęciu więcej niż 30 godzin tygodniowo. Minimalna długość urlopu natomiast wynosi od 4 do 8 tygodni w zależności od tego, jaki charakter ma wykonywana przez nas praca Czechy to kraj, w którym urlop naliczany jest na podstawie przepracowanych miesięcy.

Praca w Czechach a koszy życia

Pod względem stosunku zarobków do średnich kosztów utrzymania Czechy wypadają na tle Europy wyjątkowo korzystnie. Wynajęcie mieszkania jest znacznie tańsze niż w granicach naszego kraju, a pozostałe koszty utrzymania podobne do polskich – nieco więcej zapłacimy natomiast za benzynę. W ogólnym rozrachunku mieszkanie i praca w Czechach prezentują się całkiem obiecująco. Nie tylko nie rozczaruje nas smak niedrogiego czeskiego piwa – możemy być pozytywnie zaskoczeni wieloma aspektami życia w kraju naszych południowych sąsiadów.

Praca Czechy – dlaczego warto

Polacy poszukujący pracy poza granicami państwa nieczęsto biorą pod uwagę ten kierunek. Okazuje się jednak, że praca w Czechach może zaoferować nam bardzo wiele nie tylko z powodu bliskiego położenia. Atrakcyjne oferty i przejrzyste warunki zatrudnienia przyciągają pracowników z różnych stron i już wkrótce mogą przyczynić się do zwiększenia popularności kraju w charakterze celu emigracji zarobkowej. Uzyskanie prawa do dłuższego pobytu na terenie kraju nie stanowi problemu, a pozwolenie na pracę wcale nie jest konieczne, co w znacznym stopniu ułatwia nam decyzję o podjęciu ewentualnej pracy w Czechach.