Intensive Group

Szukasz pracy? Pomożemy CI w tym!
Skorzystaj z wyszukiwarki aby znaleźć wymarzone zajęcie

Wyślij do ns swoje CV a my pomożemy znależć prace dla Ciebie Wyślij swoje CV

Praca we Francji

Praca we Francji

Wyjazdy do Paryża czy Lyonu to dziś nie tylko turystyka, ale także praca Francja znajduje się obecnie w czołówce krajów obieranych przez Europejczyków za cel emigracji zarobkowej. Trudno się temu dziwić – wysoka płaca minimalna i szerokie możliwości to obietnica lepszych zarobków i wyższego standardu życia. Zarówno osoby zainteresowane pracą stałą, jak i sezonową, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem atrakcyjnej oferty. Praca we Francji to dziś nie tylko hotelarstwo i gastronomia, ale także szansa na poprawienie swoich kwalifikacji dla wielu fachowców – zwłaszcza tych, który doskonale opanowali język francuski.

Praca Francja – zarobki

Płaca minimalna we Francji prezentuje się na tle Europy całkiem obiecująco – wynosi obecnie 1 498€ miesięcznie i w stosunku do ostatnich lat wciąż rośnie. Praca we Francji może okazać się opłacalna zwłaszcza dla specjalistów, jednak zatrudnienie znajdują w jej rejonie przedstawiciele najróżniejszych branż. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się francuska gastronomia i turystyka, a niedaleko za nimi plasują się budownictwo, przemysł techniczny i produkcja. Polscy pracownicy mogą na początek spodziewać się zarobków rzędu od 1 500€ do 2 000€ miesięcznie. W przypadku pracy tymczasowej mogą być one nieco niższe, jednak są wybierane równie chętnie – zwłaszcza przez młodzież łączącą pracę z wakacyjnymi wyjazdami.

Warunki pracy we Francji

Jednym z chętniej przyjmowanych przez Polaków aspektów emigracji zarobkowej do Francji jest 35-godzinny tydzień pracy – trzeba być jednak świadomym, że istnieją od tej reguły wyjątki obejmujące pewne grupy pracownicze. Osoby rozważające pracę poza godzinami pracy mogą liczyć na dodatkowe 25-50% wynagrodzenia, co jest zależne od ich ilości w skali miesiąca. W przeciwieństwie do naszego kraju praca we Francji pozwala nam na wydłużenie swoich wakacji. Urlop przysługuje wszystkim pracownikom – niezależnie od rodzaju umowy. Przepracowanie pełnego miesiąca pozwala doliczyć sobie 2,5 dnia płatnego urlopu, co daje nam aż 30 dni w skali całego roku.

Praca we Francji a koszy życia

Rozważając tymczasowe zamieszkanie we Francji, należy być świadomym stosunkowo wysokich kosztów życia – zwłaszcza w porównaniu do cen obowiązujących w naszym kraju. Za dwudaniowy obiad w restauracji zapłacimy średnio 12-20€ (nie dotyczy to znacznie droższego Paryża), natomiast za litr benzyny 1,40€. To jednak dopiero początek, bowiem koszty zameldowania także nie należą we Francji do najniższych: 500€ za niewielkie mieszkanie w mniejszej miejscowości to absolutna norma. Dochodzące do tego rachunki są kwestią stopnia eksploatacji, musimy być jednak świadomi, że nie zawsze będziemy w stanie uniknąć dodatkowych kosztów. Praca we Francji to zdecydowanie wyższe zarobki, ale też stosunkowo drogie utrzymanie, które zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę.

Praca Francja – dlaczego warto

Argumentów przemawiających za podjęciem pracy we Francji jest bardzo wiele – to nie tylko doskonała okazja na podreperowanie budżetu i zdobycie nowych umiejętności zawodowych, ale także ciekawe doświadczenie kulturowe. Nie bez powodu francuska polonia to jedna z najliczniejszych polskich społeczności na terenie całej Europy. Jeżeli poza granicami naszego kraju czeka na nas praca Francja z pewnością jest kierunkiem wartym rozważenia.